Google Yapay Zeka ile Matrix Yaratıyor

0
0
0
0
0
Google, Londra merkezli yapay zeka şirketi DeepMind'ı satın aldı. 500 milyon dolardan fazla bir ücrete gerçekleştirilen satış ile Google teknoloji alanındaki büyük ölçekli satın almalarına bir yenisini daha eklemiş oldu.
Google, Londra merkezli yapay zeka şirketi DeepMind'ı satın aldı. 500 milyon dolardan fazla bir ücrete gerçekleştirilen satış ile Google teknoloji alanındaki büyük ölçekli satın almalarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Yapay zeka alanında son zamanlarda dev şirketlerin gerçekleştirdiği atılımlar ve satın almalar, internet alışkanlıklarına ve teknoloji yönelimlerine önümüzdeki yıllarda yepyeni boyutlar geleceğini gösteriyor. Google'ın DeepMind'ı satın almasının dışında Facebook'un NYU'dan Profesör Yann LeCunn önderliğinde yapay zeka laboratuvarı kurması, IBM'in süper bilgisayarı Watson'ın yapay zekasının öğrenme sürecine girmesi ve Yahoo'nun fotoğraf analiz girişimi LookFlow'u satın alması ile istediğimiz şeyleri öğrenen ve buna göre fikir yürüten servisler önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkabilir. Elbette bundan sonrası biraz daha korkutucu, zira Hollywood filmlerinde bu işin sonunun hiçbir zaman iyi bitmediğini biliyoruz.

DeepMind, bir sinirbilimci olan Demis Hassabis tarafından kurulmuş bir şirket. Geliştirme kısmında ise Skype ve Kazaa'nın geliştiricisi Jaan Tallin'in imzası bulunuyor. Araştırmacı olarak ise Shane Legg görev alıyor.

Direkt olarak Google'ın kurucu/CEO'su Larry Page tarafından gerçekleştirilen satın almayla birlikte DeepMind'ın kurucusu üçlü Google için çalışmaya başlayacak ve Google'ın 2012 yılında yapay zeka öğrenme ve dil işleme bölümüne mühendis yöneticisi olarak işe aldığı fütürist, yazar, girişimci Ray Kurzweil ile birlikte çalışacak.

Kurzweil, bilim-kurgu tadında bir arama motoru yapmak istediğini her fırsat bulduğunda söylüyor. Ancak Google'ın planları şu an için biraz daha farklı gibi.

Google, son 3 ayda yaptığı farklı alanlardaki satın almalarla teknolojisini bilgisayarlarımızdan ve mobil cihazlarımızdan çok evlerimize getirmeye çalışıyor. Önce robot şirketi Boston Dynamics'i satın alan Google, hemen ardından da akıllı termostat üreticisi Nest'i satın almıştı. Şimdi de bu robotik teknolojilere beyin olacak bir yapay zeka şirketi satın alan şirket, geleceğin evlerini akıllı robot arkadaşlarımızla doldurmak istiyor gibi görünüyor.

Bu da akıllara Terminatör filmini ve hatta Matrix'i getiriyor. Teknoloji devlerinin yapay zekayla ilgileri elbette yeni değil ancak Google'ın gerçekleştirdiği son satın almalarla dost(!) ve zeki robotlar üretmeye başlamayı düşündüğünü söylemek yanlış olmaz. En azından şimdilik akıllı süpürge, halimizi hatrımızı soran buzdolabı ya da evde bir yangın çıktığında bizi kurtarmasını bekleyeceğimiz bir akıllı dedektör üretecek gibi duran Google, ilerleyen yıllarda arama motoru sonuçlarımızdan sevdiğimiz yemeklerin tariflerini indirip bizim için pişiren robotları üretecektir. Ancak arama motorlarında yaptığımız aramalara ve internet geçmişimize dikkat etmemiz gerekebilir. Zira eve gittiğimizde yemeğimizin hazır olmasını beklerken elinde bıçakla bekleyen bir robot görebiliriz.

 Google, Akıllı Termostat Satın Aldı

 Google Dünyayı Ele Geçirecek
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0