• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google Yine Para Dağıttı: Chrome'da Açık Bulun, Zengin Olun!

Google Yine Para Dağıttı: Chrome'da Açık Bulun, Zengin Olun!

2
1
0
0
0
Google Yine Para Dağıttı: Chrome'da Açık Bulun, Zengin Olun!
Internet devi Google, Chrome tarayıcıda açıklar raporlayan araştırmacılara para ödülleri dağıttı. Ödül kazanlar arasında dünyanın farklı bölgerinden kullanıcılar yer alıyor.
İnternet devi Google, yazılımlarında açık bulan araştırmacıları ödüllendiriyor. Birçok kez profesyonellere ya da son kullanıcılara buldukları açıklardan dolayı para dağıtan şirket, Chrome 52 sürümünde bulunan açıklar için de kesenin ağzını açtı. Tamamı Birleşik Devletler dışından olan kullanıcılara toplamda 65 bin dolar ödül dağıtıldı.

 Açıklar Nasıl Bulunur,?

Chrome tarayıcının 52. sürümü üzerinde irili ufaklı açıklar bulan araştırmacıların tek yaptığı bunları Google’a raporlamak. “Nasıl oluyor da açık bulunuyor?” gibi bir merakınız varsa özetle şöyle yanıtlayabilirim. Aslında açık bulmak hem zor hem de çok kolay olabilir.. Bu tamamen bulunan açığın büyüklüğüne göre değişen bir durum. Tabii ki önemli bir güvenlik açığını araştırma yapmadan tespit etmek mümkün değil ancak yazılımları gözlemlediğinizde bazı tutarsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Çok kullandığınız uygulamalarda bunları kontrol edebilir ve hatta raporlama yapabilirsiniz.

 Ne Kadar Ödül Dağıtıldı, Kaç Açık Kapatıldı?

Haberimize dönecek olursak, Google’ın dağıttığı ödüller bulunan açığın türüne göre 500 dolardan başlayarak artıyor. 1000 dolar, 3000 dolar, 5000 dolarlık ödüllerin yanı sıra 7500 dolarlık büyük ödül ve Chromebook gibi hediyeler araştırmacılara verilmiş durumda. 9 tanesi büyük, 10 tanesi orta ve 4 tanesi düşük önemde olmak üzere 23 tehdit araştırmacılar tarafından Google’a raporlanmış ve kapatılmış. Umarım bu tür açıkları raporlayanlar arasında ülkemizden kişilerin sayısı da artar.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0