Görme Engelli Apple Mühendisi Dünyayı Değiştirecek Teknolojiler Geliştiriyor!

0
0
0
0
0
22 yaşındaki görme engelli Apple mühendisi Jordyn Castor geliştirdiği teknolojiler ile hem kendi gibi engellilerin hem de tüm kullanıcıların hayatlarını değiştiriyor.
Teknoloji dünyası tüm kullanıcılar için olduğu gibi engelli kullanıcılar için de fırsatlar sunuyor. Mobil cihazlara daha fazla erişebilirlik özellikleri eklenirken, mühendisler engellilerin cihaz kullanımını kolaylaştıracak yöntemler arıyor. Bu kişilerden biri de 22 yaşındaki Apple mühendisi Jordyn Castor. Doğuştan görme engelli olan Castor, Apple’da birçok uygulama ve özelliğin arkasında yer alıyor.

 iPad Hayatını Değiştirdi!

Erken doğum nedeniyle doktorların çok az yaşama şansı tanıdığı Castor, hayatta kalmayı başarıyor ancak dünyaya erken “merhaba” demesi gözlerine mal oluyor. Görme engelli Castor, 17 yaşında kendisine bir iPad hediye edilmesiyle büyüleniyor ve kendisi için eşsiz bir deneyim sunduğunu söylediği bu dünyaya adım atmaya karar veriyor. iPad’deki “Voice Over” özelliği sayesinde birçok işlemi kolayca yapabilen Castor, 2015 yılında başta “voice over” olmak üzere erişebilirlik özelliklerine odaklanan bir pozisyonda Apple’da staja başlıyor.

 Görme Engelli Mühendis Hangi Uygulamalara Katkı Sağlıyor?

Günümüzde tam zamanlı Apple çalışanı olan genç kadın iOS, macOS ve WathcOS üzerinde kullanıma sunulması planlanan birçok erişebilirlik özelliği ve diğer özellikler üzerine çalışıyor. Castor’un ilgi gösterdiği uygulamalardan biri de çocuklara kod yazma alışkanlığını kazandırmayı amaçlayan ve giriş düzeyinde programlama bilgisi sağlayan Swift Playground uygulaması. iOS 10 ile yayınlanacak bu uygulamayı görme engeli çocukların da kullanabilmesi için çalışan Apple mühendisi gelecek kuşaklara etki edecek teknolojilerin geliştirmesine katkı sağlıyor. Umuyoruz ki engelli çalışanlar her sektörde giderek kendisine yer bulur ve kendi gibi engellilerin, hatta tüm insanların yararlanacağı teknolojiler geliştirir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0