• Anasayfa
  • Sektörel
  • Görme Engelli İnsanlar İçin Sanat Eserleri Kopyalamayı İçeren Proje!

Görme Engelli İnsanlar İçin Sanat Eserleri Kopyalamayı İçeren Proje!

0
0
0
0
0
Bir proje kapsamında sanat eserleri, görme engelli insanların da anlayabilmesi adına 3D yazıcı ile kabartmalı bir şekilde kopyalanıyor.
Sanat halk ve herkes içindir. İnsanlara işlenen konunun hedeflenen kısımlarını gösteren, onlara eserleriyle birlikte birşeyler anlatmaya çalışan müzisyenler, heykeltraşlar, ressamlar, yani kısacası tüm sanatçılar, tarih boyunca büyük çalışmalara imza atmışlardır. Bu çalışmaların bir bölümü gözümüzü kullanarak görebildiğimiz ve algılayabildiğimiz resimlerdir. Durum böyle olunca resimler, maalesef herkes için değil sadece "görebilen herkes" için olmuş oluyor. Bu durumu değiştirmeyi kendilerine hedef edinmiş olan ekip "Unseen Art" yani "Görünmeyen Sanat" adını verdikleri bir proje başlattılar.

Proje kapsamında görme engelli insanların da resimleri anlayabilmesi ve bu sanat eserlerinden diğer herkes gibi faydalanabilmesini hedefleyen ekip, bu amaçlarına ulaşmak için teknolojinin bizlere sunduğu yeniliklerden birisini kullanmayı uygun görmüş. 3D yazıcı kullanarak ünlü sanat eserlerinin bazılarını üç boyutlu kabartmalar haline getiren ekip, sanat eserlerini yumuşak olan sünger malzemesini kullanarak kopyalıyorlar.Şu an tüm üniversitelere yaptıkları bu sanat eserlerini dağıtmayı amaçlayan ekip, Indiegogo'da bağış topluyor. İstediğiniz takdirde 30$'a onlara bu hedeflerine ulaşması konusunda yardımcı olabilirsiniz ve kendinize kabartma bir Mona Lisa alabilirsiniz. Toplamda 50 adet sanat eserini kopyalamış olan ekip, tüm bu kopyaları da 1500$'a alıcılarına ulaştırabiliyor.

Proje sayfasına buradan ulaşabilirsiniz: Unseen Art Project

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0