Gücünü Bakterilerden Alan Robot Üretildi!

0
0
0
0
0
Bilim adamları bakterilerin oluşturduğu enerjiyi kullanarak hareket edebilen bir robot üretti.
University of Bristol'da görevli olan araştırmacılar, kirli suları temizlerken kendi enerjisini kendi üreten bir robot ürettiler. Aslında bu robot tam olarak kendi enerjisini kendi üretmiyor ancak temizlediği sularda bulunan bakterilerin ürettiği elektriği kullanarak enerji ihtiyacını karşılıyor. Su yüzeyiyle temas eden bacak kısımlarında bulunan pamuk benzeri yapılarla bu bakterilerin içerisine girmesine olanak tanıyan "Row-Bot" adındaki bu akıllı robot, sahip olduğu eşsiz sistemle bakterileri yok etmeden önce onları, daha fazlasını yok edebilmek adına ihtiyacı olan enerjiyi üretmeye zorluyor.

Aslında bu enerji üretme işlemi, enerjiyi kullanan Row-Bot kadar bakterilerin de istekli gerçekleştirdiği bir işlem. Row-Bot'un su yüzeyinden aldığı bakterileri motor kısmına ulaştırıcak su yolları bulunuyor. Bu su yolları sayesinde motor bölümüne gelen bakteriler, bilim adamlarının bu bölmeye yerleştirdiği sıvı haldeki karbon bazlı besinlerle karşılaşıyorlar. Bu tarz öğünleri yemeye bayılan "Electrigens" adlı bakteriler, karbon bazlı besini parçalarına ayırırken ortaya elektronların, yani dolaylı olarak enerjinin çıkmasını sağlıyorlar.Row-Bot'un motor kısmında bulunan ve bu enerjiyi yakalamakla görevlendirilmiş olan micro enerji hücreleri, ortaya çıkan en küçük enerjiyi bile yakalayabiliyor. Böylece bakteriler tarafından açığa çıkartılmış olan hiçbir enerji boşa gitmiyor ve bakteriler son yemeklerini afiyetle yerken ortaya çıkan enerji, kendilerinin ve onlardan sonrakilerinin sonu oluyor.

Şimdi University of Bristol'daki araştırmacılar bu yöntemle daha verimli hale gelebilecek sistemler üretmeye ve Row-Bot'un hava ve karada çalışan versiyonlarını yapmaya çalışıyorlar.

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0