Gücünü Solar Enerjiden Alan 5 İnanılmaz Şey

0
0
0
0
0
Gücünü Solar Enerjiden Alan 5 İnanılmaz Şey
Güneş enerjisinin geleceğimiz için kurtarıcı olduğunun kanıtı olan birbirinden mükemmel 5 örnek.
Solar yani güneş enerjisi, çağımızın en ön plana çıkan şeylerinden biri ve tüketim konusunda ciddi bir sömürü içinde olduğumuz şu dönemlerde alternatif enerji kaynağı olarak kurtarıcı özelliği taşımakta.

Araştırmacılardan tasarımcılara kadar herkes de bu şekilde düşünüyor olacak ki özellikle son birkaç senede gerek dünya devi teknoloji firmaları, gerekse bir fark yaratmak isteyen küçük çaplı girişimciler, tasarımcılar, sürekli olarak güneş enerjisinin üstüne düşerek birşeyler yapıyorlar.Bu bağlamda dünyanın dört bir yanından her gün güneş enerjisi ile çalışan şeylerin haberleri gelmekte. Yani son derece başarılı bir ilerleme söz konusu. Tabi bu ilerlemeyi kateteden ürünlerin tam anlamıyla oturması belli bir süre sonunda olacak ama şimdiden bizim bu konuda umudumuz tam. Sizin de benzer umudu taşıdığınızı, güneş enerjisinin son derece iyi bir çözüm olduğunu düşündüğünüzü biliyoruz. Ancak aranızda güneş enerjili sistemlerin ne derece geliştiğini ve önemli bir hal aldığını bilmeyenleriniz olabilir diye, bu sistemleri tekrar bir gözden geçirelim dedik.

İşte gücünü solar enerjiden alan 5 inanılmaz şey:
 

 Uluslararası Uzay İstasyonu ve Diğer Uydular

Aslında bu duruma pek fazla şaşırmamak gerekir. Solar enerji için güneş ışığının ulaştığı bir ortam gerekli. Yani kısacası ne kadar güneş ışığı, o kadar solar enerji. E bu durumun sağlaması için en güzel, rahat yer de uzay (Güneş Sistemi'nin dahil olduğu kısmı dersek daha doğru olacak).

 

 Elektrikli Araçlar

Aslında adı üstünde ''elektrikli araç'' söz konusu olunca, bu araçları neredeyse herhangi bir elektrik kaynağı ile çalıştırmak mümkün. Ancak işin içine solar enerjinin girmesi demek, aracı istediğiniz zaman bedavaya şarj etmeniz anlamına geliyor. Günümüzde solar enerji ile çalışan bazı araçlar bulunmakta. Ancak bu araçların şu an için seri üretimi, yaygın kullanımı gibi bir durum henüz söz konusu değil.

Yine de elektrikli araçlar için güneş enerjisi ile şarj olabilen ve gerektiği durumda kullanılacak yedek batarya tarzı sistemler üzerinde çalışılıyor. Tesla da bu sistemleri kullanmayı amaçlayan firmalardan biri. Yani diyeceğimiz o ki, emisyonu sıfıra indirerek çevreye rahat bir nefes aldıran bu araçlar, yakın bir sürede tamemen güneş sayesinde yollarda boy gösterecek.

 

 Apple'ın 2 Milyon Dolarlık Veri Merkezi

Evet doğru okudunuz. Apple, Arizona'da şirketin global alandaki bağlantısını karşılamak adına bir veri merkezi kuruyor. Apple tarafından açıklanan bilgiye göre tesis, %100 şekilde güneş enerjisi ile çalışacak. Bu da, bu konuda Apple'ın ciddi bir ilke imza atacağı anlamına geliyor.

 

 Yüksek Verimli Süper Klimalar

Klimaların enerji verimliliği SEER olarak adlandırılmakta. Bu SEER şu anlama geliyor; ne kadar soğutma, o kadar enerji. Yani siz odanızı soğuttukça harcadığınız enerji de alıyor başını gidiyor. Ancak solar enerjinin buraya da el atması devrim gibi bir işe imza atması anlamını taşıyor.

Zira solar enerji ile klimaların SEER değeri %70 gibi ciddi bir oranda etkilenecek. Yani soğutma oranına karşılık harcadığınız enerjinin %70 oranında az olduğunu düşünün. Bir de bu klimaların doğaya verdiği zararın ortadan kalktığını düşünün. Düşünmesi bile bize bir serinlik verdi.

 

 Mars Keşif Gezgini

Bu gezgin arkadaşımız da aslında bir araç olarak değerlendirilebilir. Ancak güneş enerjisi ile çalışıyor oluşu, ona Mars'ı keşfetmek adına sınırsız bir enerji veriyor denebilir. Bırakın gündüzleri şarj olsun, akşamları da Mars'ı keşfetsin.

Kaynak: SolarNation
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0