• Anasayfa
  • Sektörel
  • Güneş Enerjisi ile Çalışan Türkiye’nin ilk Aile Otomobili: Aruna

Güneş Enerjisi ile Çalışan Türkiye’nin ilk Aile Otomobili: Aruna

4
0
0
0
0
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Arabası Ekibi tarafından yapılan, Türkiye'nin güneş enerjisiyle çalışan ilk yerli arabası ''Aruna''nın üretimine başlandı.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Arabası Ekibi tarafından yapılan, Türkiye'nin güneş enerjisiyle çalışan ilk yerli arabası ''Aruna''nın üretimine başlandı.

500 kilometrelik bir yolu 5 lira gibi bir fiyat ile gidebilecek Aruna, 70 kilometre hıza kadar çıkmakta.

Aruna'nın üretimini üstlenen ekip, 9 yılda 7 araç yaparak bu araçlarla 18 kupa kazanmış durumda. Bundan önce genellikle yarışlara yönelik araçlar üreten ekip, Aruna'yla vatandaşları ve normal şehir içi kullanımı hedeflemekte. Güneşin doğuşunu temsil eden kızıllık ve 7 atın çektiği araç anlamına gelen Aruna bu ismi mitolojiden almış.Aracın tasarımını tamamlayarak, yüklenici firmaya teslim eden 25 kişilik ekip, üniversitedeki atölyelerinde aracın üretimine ara vermeden devam ediyor. Otomobilin kaba üretiminin bu ay sonunda, montajının Haziran'da tamamlanması, Temmuz'da da yollarda olması planlanıyor.

Projenin sahibi ekibin lideri Burak Oklar; ''Seri üretime sokulabilecek bir araç tasarladık. Diğer araçlarımızdan farklı olarak, bunu piyasaya sürülebilecek şekilde tasarladık. Zaten aile aracı. Eğer babayiğidin biri çıkıp, bunu üretmek isterse, tam anlamıyla buna uygun bir şekilde tasarımını yaptık. Tüm çalışmaları sponsor desteği ile yapıyoruz. Bu kadar önemli bir projede sponsorlardan gelecek yardımları da bekliyoruz" açıklamalarında bulundu ve  aracın güneş enerjisini depolayan aküsünün 2 saatte şarj olabildiğini belirtti. 70 kilometre hızla giden Aruna'nın bu hızda harcadığı güç normal bir su ısıtıcısı ile aynı.Ağustos ayında 26 şehri kapsayan bir Türkiye turu yapacak olan ekip, bu şehirlerden 18 tanesinde özel tanıtımlar yapacaklarını, turun son etabında da Edirne'den İstanbul'a güneş battıktan sonra yolculuk ederek, Aruna'nın güneş olmadan da yol alabildiğini göstermeyi hedeflediklerini belirtti.
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0