Güneş Işığını Taklit Edebilen Led Sistemi Geliştirildi

0
0
0
0
0
Güneş Işığını Taklit Edebilen Led Sistemi Geliştirildi
Süleyman Demirel Üniversitesi, saniyede 5-10 bin kez kapanan ve güneş ışığını taklit edebilen LED sistemi geliştirdi. SDÜ Teknoloji Fakültesi Mekatronik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şenol bu sistemin genel olarak yaz aylarında aktif olarak kullanılabileceğini belirtti. 
Süleyman Demirel Üniversitesi, saniyede 5-10 bin kez kapanan ve güneş ışığını taklit edebilen LED sistemi geliştirdi. SDÜ Teknoloji Fakültesi Mekatronik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şenol bu sistemin genel olarak yaz aylarında aktif olarak kullanılabileceğini belirtti. 

TÜBİTAK 1512 Girişimcilik alanında Yapay Güneş (LED) ile Bitki Yetiştirme Lambası Üretimi Projesi geliştirdiklerini söyleyen Dr. Şenol yaptığı açıklamada “Ürünümüzü yurt dışı ürünlerden ayıran en büyük özellik, sahip olduğu elektronik çalışma modudur. Bu sayede bitkinin fotosentez olayına müdahale edilerek bitki gelişiminde ve ürün kalitesinde iyileşmeler yaşanmaktadır. Biz bu ışıkları saniyede 5-10 bin defa açıp kapatıyoruz. Bu, yapay güneş anlamına geliyor. Yabancıların yaptığı gibi ışığı sürekli vermek yerine biz, saniyede 5-10 bin defa aç kapa yaparak, kırmızı ve maviyi aynı anda vermeyerek, belli bir aralık bırakarak gerçek manada güneşi taklit etmeye çalışıyoruz. Çünkü güneş de bir yere sürekli aynı açı ile gelmiyor. Diğer taraftan yabancı ürünlerin etki alanı çok küçük. Örneğin ışığı 2 metre yüksekliğe astığınız zaman 1,5 metrekarelik etki alanı oluşur. Bizim geliştirdiğimiz bu ürün 4, 6 ve 8 metrekarelik alanlara etki ediyor.” dedi.Geliştirilen LED ışığın en göze çarpan özelliğinin “güneşi taklit edebilmesi” olduğunu belirten Şenol, güneşten alınan ışığı bu sistemden sağladıklarını ve güneş ışığının yetersiz olduğu durumlarda bu ışıkların kullanıldığını belirti. Ayrıca proje SDÜ Göller Bölgesi Teknokenti’nde yer alan Üni Enerji isimli şirketle ortak geliştiriliyor ve ürün satışı internet üzerinden de yapılıyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0