Güneş Sistemi'nin Küçük Boyutlu Hali Çölde Kuruldu!

3
0
0
0
0
Güneş Sistemi'nin Küçük Boyutlu Hali Çölde Kuruldu!
Bir ekip Güneş Sistemi'nin çok daha küçük boyutlu bir halini, büyük mesafeleri göstermek amacıyla çölde kurdu.
Uzayın sahip olduğu ve insan aklının hayal bile edemediği büyüklükteki alanda, sayısız gezegen, yıldız ve diğer gök cisimleri bulunuyor. Bu cisimler uzayın sonsuzluğunda kendi yakınlarındaki cisimlerle etkileşimdeler. Bizim içinde yaşadığımız ve şimdilik hayat bulunduğu bilinen tek gezegen olan Dünya, bu cisimler gibi kendi yakınında bulunan gezegenler ve yıldızla etkileşimde. Diğer çoğu cismin sahip olduğu gibi gezegenimizde bir sisteme sahip ve bu sistemlerin isimleri, sistemin merkezinde bulunan ve ağırlık bakımından en büyük olan cisimden, yani bizim için Güneş'ten geldiğinden dolayı sistemimizin adı Güneş Sistemi.
 

Güneş Sistemi, geçtiğimiz günlerde Plüton'a gönderilen uzay aracının varmasıyla bir anlamda tamamen gezilmiş oldu. Bu uzay aracının varışı sadece Plüton net bir şekilde görülmüş oldu fakat incelemeleri hala devam ediyor. Bu uzay aracının 9-10 senede Plüton'a varması, sistemin büyüklüğünü bilmeyen çoğu kişi tarafından anlamlandırılamamıştı.

Bir ekip, Güneş Sisteminde bulunan cisimlerin aralarındaki mesafeyi ve oranları daha iyi anlatabilmek amacıyla Nevada Çölü'nde toplandı. Ekip çölün geniş alanını kullanarak gezegenlerin arasındaki mesafeyi 1/20.000.000 olarak boyutlandırdı ve çöle gezegenlerin yörüngeleri de dahi olmak üzere bir maketlerini yerleştirdiler.

Güneş Sistemi'nin büyüklüğü, uzayın büyüklüğüne kıyasla oldukça küçük fakat bu küçük mesafeyi katetmek bile insanların yıllarını alıyor.

Kaynak: Mashable 
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0