Güney Koreden 5G İnternet İçin Dev Adım

0
0
0
0
0
Güney Koreden 5G İnternet İçin Dev Adım
Biz ülkemizde internet sansürleri ve yasakları ile uğraşılırken, Güney Kore hükümeti, ülkelerine 5G teknolojisini getirmek üzere 1.5 milyar dolarlık bir bütçe ayırdıklarını duyurdu. 5G kablosuz bağlantı teknolojisi ile 800 Mb’lık bir filmi saniyeler içerisinde indirmek mümkün.
Biz ülkemizde internet sansürleri ve yasakları ile uğraşılırken, Güney Kore hükümeti, ülkelerine 5G teknolojisini getirmek için 1.5 milyar dolarlık bir bütçe ayırdıklarını duyurdu. 5G kablosuz bağlantı teknolojisi ile 800 Mb’lık bir filmi saniyeler içerisinde indirmek mümkün.
 

 Hükümet 331 Milyar Dolarlık Gelir Bekliyor


Ülkenin bilim bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, şu anda kullandıkları 4G bağlantısının yaklaşık bin katı daha hızlı olan 5G teknolojisine geçiş, yaklaşık altı yıl sürecek. Bununla birlikte ilgili sektörlerin 2020 ile 2026 yılları arasında 5G destekli cihazlar ve altyapı ekipmanları satışlarından 331 milyar dolarlık bir gelir elde edilmesi bekleniyor.
 

 Samsung ve LG ile İş Birliği


Bakanlığın stratejisi dahilinde Korea Telecom, SK Telecom gibi operatörlerin yanı sıra Samsung ve LG gibi dünya devleri ile de işbirliği içerisinde çalışmalar yer alıyor. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre 2020 yılına gelindiğinde dünya ekipman ve altyapı pazarının %20'sine hakim olmak gibi büyük bir hedefleri var. Ülke’nin şu anda pazardaki payı %4.4 ve bu payın her geçen yıl artması bekleniyor. 2018 Kış Olimpiyatları'nda tam testlerine başlanacak olan 5G teknolojisini Samsung 2013 yılında test etmiş ve saniyede 1 GB indirme hızı ile iki kilometre mesafeden veri alışverişinin sağlandığı duyurmuştu.
 

 Biz Henüz 4G'ye Geçemedik


Amerika ve Avrupa’dan çeşitli ülkelerin yanı sıra Çin de 5G teknolojisine geçmek için yoğun çaba harcıyor. Çin firması Huawei, 5G teknolojisine 2020 yılında geçiş yapmayı planladığını daha önce duyurmuştu. Bütün dünya 5G ye geçmeye çalışırken Türkiye’nin 3G'yi bile tam verimli kullanamaması hatta hala internetteki yasaklar ve sansürlerle boğuşması çok komik geliyor.

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0