Günümüzde Sahip Olduğumuz 6 Star Wars Teknolojisi!

1
0
0
0
0
Star Wars'ta gördüğümüz ve gerçek hayatta kullanabildiğimiz 6 teknoloji gelişmiş teknoloji.
Sinema tarihinin en ünlü serilerinden birisi olan Star Wars, bundan tam 7 gün önce vizyona giren 7. filmiyle birlikte rekor üzerine rekor kırdı. Milyonlarca kişinin severek izlediği serinin sevilmesini sağlayan ana etken, 1977 yılında vizyona giren serinin ilk filminin o döneme göre gerçekçi efektlerinin bulunmasıydı. Gerçekçi efektlerinin yanı sıra gelişmiş cihazları ve teknolojileri de içeren Star Wars, filmde bulunan teknolojilerle birlikte bizleri günden güne daha az şaşırtıyor. Bu haberimizde, Star Wars'ta bulunan teknolojilerin hangilerine 1977'den 2015'e kadar sahip olabildiğimizi anlatacağız.
 

 Speeder BikesSpeeder Bikes Star Wars serilerinin vazgeçilmez bir aracıdır. Stormtrooper'ların altında gördüğümüz ve bizleri da kullanmaya özendiren bu cihazların teknolojisi, günümüzde sahip olduğumuz teknolojiler arasında yer alıyorlar. Ancak maalesef ürettiğimiz speeder bikes, filmde gördüklerimizden biraz farklılar. Gerçek hayatta kullandıklarımız altında bulunan iki adet dev pervane sayesinde saatte 50 kilometre hıza ulaşabiliyorlar ve en fazla 4.5 metre yükselebiliyorlar.
 

 Işın KılıcıListemizde ışık kılıcı olmasaydı olmazdı. Star Wars ile kafayı bozmuş kişilerden birisi, evinde kendi ışın kılıcını üretmeyi başardı. Sıra dışı hayran, 300mW lazer kullanarak üretmiş olduğu bu ışın kılıcıyla karton gibi cisimlere zarar verebildiğini söyledi. Darth Vader ile eğlenceli bir dövüş yapmanızı sağlayacak türden olmasa da ışın kılıcı, ışın kılıcıdır.
 

 Yüksek Hızda Seyehat Eden AraçlarStar Wars'un sahip olduğu hikayede galaksinin kontrolünü isteyen taraflar, ışık hızındaki araçlarıyla oradan oraya saniyeler içerisinde varabiliyorlar. Sahip olduğumuz değil ancak üzerinde hala çalıştığımız bir teknoloji olan ışık hızı, NASA'nın sahip olduğu Eagleworks Laboratuvar'ında öncelikli hedef. Işın hızının dışında yüksek hıza ulaşabilen ve saatte binlerce kilometre yol katedebilen araçlarımız mevcut.
 

 Biyonik UzuvlarBabasıyla yaptığı dövüş sırasında elini kaybeden Luke Skywalker, elinin yerine biyonik bir el takmış ve hikayesine böyle devam etmişti. Luke Skywalker'ın sahip olduğu biyonik el, bugün birçok kişinin sahip olabildiği teknolojiler arasında yer alıyor.
 

 Hologramlar"Yardım et Obi-wan Kenobi, sen benim tek umudumsun..." şeklindeki haberleşmelere dahil olan hologram teknolojileri de bugün sahip olduğumuz teknolojilerden birisi. 
 

 Akıllı RobotlarC-3PO veya R2-D2 kadar akıllı olan robotlara sahip olmasakta yeni yeni gelişmeye başlayan robot teknolojilerimiz sayesinde çok gelişmiş sistemlere sahibiz ve sahip olduğumuz robot teknolojilerini çok hızlı bir şekilde geliştirebiliyoruz.

Kaynak: Engadget 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0