• Anasayfa
  • Sektörel
  • ​Hacettepe Teknokent'ten Bir İlk: Türkiye'nin ilk 'Transport Kuvözü'

​Hacettepe Teknokent'ten Bir İlk: Türkiye'nin ilk 'Transport Kuvözü'

2
2
0
0
0
Özellikleri ve sunduğu imkanlar ile alanında en iyisi olan yerli transport kuvöz üretildi.
Hacettepe Teknokent'te faaliyet gösteren bir tıbbi cihaz firması, hastanelerin içinde ya da şehir içi/şehirlerarası nakil durumlarıda bebeğin sorunsuz bir biçimde taşınmasını sağlayan transport kuvözü üretmeyi başardı.

Yenidoğan döneminde bebeklerin kaldıkları kuvözler, onlar için ciddi derecede önem arz etmekte. Öyle ki bebek ölümlerinin %60'ı maalesef bu dönemde gerçekleşmekte. Yani acil bir durumda kuvözlerin önemi giderek artmakta. İşte transport kuvözler de burada devreye giriyor.
 

Dünyada sadece birkaç firma tarafından geliştirilmekte olan bu kuvözler, nakil durumunda bebeğin kanındaki oksijen seviyesini, kalp atış hızını, kanındaki karbondioksit oranını ve hemoglobini tek bir cihaz üzerinden ölçebilmekte.  Ayrıca kendi bataryasına sahip olan transport kuvözler, uzun süre de elektrik olmadan çalışabiliyor Böylece uçak, helikopter gibi ulaşım araçlarıyla da taşınması söz konusu oluyor.

Kuvözü üreten firmanın sahibi Ferhat Yıldız tarafından yapılan açıklamaya göre transport kuvözün Ar-Ge aşaması yaklaşık 3 sene sürmüş. Bir ay önce ise son düzenlemeler yapılarak satışa hazır hale gelmiş. Ayrıca Yıldız'ın söylediğine göre ürettikleri kuvöz, sağladığı teknolojik imkanlar bağlamında hali hazırda bulunan transport kuvözlerden çok daha ileri bir seviyede.
2
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
2
0
0
0