• Anasayfa
  • Sektörel
  • Hacklenmeye Karşı Çipli, Yeni Kredi Kartları Kullanılmaya Başlanıyor!

Hacklenmeye Karşı Çipli, Yeni Kredi Kartları Kullanılmaya Başlanıyor!

0
0
0
0
0
Yeni kredi kartları sahip oldukları çiplerle hacklenmeye karşı korumalı olacaklar.
Bilgisayarlarlar, telefonlar, tabletler derken hayatımızın büyük bir kısmı elektronik cihazlardan oluşmaya başladı. Bu cihazlar gün geçtikçe yenilenen ve gelişen sistemleriyle beraber neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabildiğimiz ve her zaman yanımızda taşınabilen cihazlar haline geldiler. Bu kadar fazla işlemi halledebilen cihazların kullandığı sistemlerin çıkışıyla birlikte, bu sistemlerin güvenlik tedbirleri son derece önemli bir konu haline geldi.

Amerika'da yaşayan kredi kartı kullanıcılarının, güvenlik tedbirini arttırmak amaçlı yeni bir sistem kullanacakları duyuruldu. Bu sistem, eski kartlardan farklı olarak yeni kartlarda bulunacak olan bazı çiplerin kullanımını kapsıyor. Kredi kartlarına yerleştirilecek olan bu çipler, sadece kartın bilgileri ile işlem yapılmasını önlemekle kalmayacak aynı zamanda kartın manyetik özelliklerini kullanılarak bilgilerine erişilmesini zorlaştıracak.Ayrıca EuroPay, MasterCard ve Visa, kullanıcıların alışverişlerinin onaylanmasında kullanılacak olan tek kullanımlık kodları kullanmaya başlayacaklarını belirtti. Bu gibi önlemlerle kartının bilgileri çalınmış olsa bile kişinin özel telefonu veya mail adresine gelen kodlara ulaşılmadan kartla işlem yapılamıyor.

Bu güvenlik arttırma işlemlerinin Anonymous'un Amerikan vatandaşlarını bankaları iflas ettireceklerine dair uyardıktan sonra gerçekleşmesi, bana "acaba ortada ciddi bir durum mu var?" sorusunu düşündürdü.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0