• Anasayfa
  • Sektörel
  • Erman Toroğlu İşsiz Kalabilir: Futbol Maçlarında Video Asistan Hakem Dönemi Başlıyor!

Erman Toroğlu İşsiz Kalabilir: Futbol Maçlarında Video Asistan Hakem Dönemi Başlıyor!

0
0
0
0
0
Teknolojik gelişmeler artık futbol karşılaşmalarında da belirleyici olacak. Oyun içi video tekrarlara dayalı karar verme dönemi futbolda başlıyor.
Gelişen teknoloji hayatın birçok alanını etkiliyor. Bunlardan biri de spor dalları. Bir süredir üzerine çalışılan, futbol maçlarında oyun içi video tekrarlar ile karar verme sistemi önümüzdeki yıl maç sırasında test edilecek. Bu konuda FIFA ve futbol kurallarını belirleyen IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu) karar vermiş durumda. 

 Yeni Sistem Nerelerde Başlıyor?

Geçtiğimiz dönemde “offline” testleri gerçekleştirilen sistem önümüzdeki yıl ilk kez canlı olarak test edilecek. “Video Asistan Hakem” olarak adlandırılan uygulamanın ilk başlayacağı ligler arasında Avustralya Hyundai A-Ligi, Brezilya CBF, Almanya Bundesliga, Amerika ve Kanada Major Futbol Ligi yer alacak. Bu organizasyonlarda gerçekleştirilecek deneysel uygulamanın 2 yıl alması bekleniyor. Sistemin tam ve kalıcı olarak kullanıma girmesi için verilecek karar ise 2018 - 2019 yıllarını bulabilir.

 Hakem Hatası Tartışmaları Son Bulabilir!

Video asistan hakem uygulaması ile oyun skoruna doğrudan etki edebilecek hatalı kararların önüne geçilmesi planlanıyor. Bu sistem ile penaltı, tartışmalı gol, kırmızı kart gibi kararlar videoların yardımıyla daha doğru bir şekilde verilebilecek. Bakalım Futbol’da video tekrar ile verilen kararlar hakem hatası tartışmalarının sonunu getirecek mi?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0