Hangi Dilde Hangi Emojiler Daha Fazla Kullanılıyor?

1
1
0
0
0
Her mesajda durmadan emoji kullanıyor, tüm tepkilerimizi emojiler sayesinde karşı tarafa aktarmaya çalışıyoruz. Peki hangi emoji, hangi dilde daha falza kullanılıyor?
Son dönemlerde hemen hemen her mesajlaşma uygulamasında ya da platformunda bulunan, olmazsa olmaz şeyler emojiler. Artık o kadar farklı ve fazla seçenekte emoji bulmak mümkün ki, bazen bir cümle yazmak istediğimizde bu işi sadece birkaç emoji ile halledebiliyoruz.

Emojilerin kullanım alanı, dünya genelinde bu denli yayılınca, yaptığı klavye uygulamaları ile tanınan SwiftKey şirketi, 16 farklı dil seçeneği olan emojiler üzerine bir araştırma yapmış.2014 yılınan Ekim ayında araştırmasına başlayan SwiftKey, 2015'in ilk ayına, yani Ocak'a kadar bu araştırmayı sürdürmüş ve verileri toplamış. Bu süreçler arasında elde edilen sonuçlardan yola çıkarak verileri paylaşan SwiftKey'e göre, en fazla kullanılan emoji, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi gülen yüz emojisi. Gülen yüzü ise, üzgün surat, kalp ve el hareketleri (beğenme ya da barış işareti gibi) takip etmekte.

Ruh haline göre pek çok farklı şekilde bulunan emojilerden, genel olarak olumlularının kullanıldığını söyleyen SwiftKey, Fransa'nın %86 oranında 'pozitif emoji' kullanarak bu konuda en mutlu ülke olduğunu söylemekte. Türkçe konuşulan bölgelerde de en çok kullanılanları gülen yüz ve insan emojileri.800'den fazla emojinin diğer ülkelerde kullanımı ise şöyle:

En fazla kalp emojisi Fransa'da kullanılıyor. Onu evlilik emojisi takip ediyor.

ABD'de ortalamaya oranla %30 daha fazla LGBT emojisi kullanılıyor. ABD'yi Kanada ve Malezya takip ediyor. En az LGBT emojisi kullanılan ülke ise Vietnam.

Rusça yazışmaların romantik emojileri ve öpücük figürünü diğer dillerdeki yazışmalardan 3 kat daha fazla kullandığı görülüyor.

Arapça konuşulan ülkelerde en fazla çiçek ve saat emojisi gönderiliyor.[null]
İngiltere, ABD, Kanada ve Avustralya'daki İngilizce yazışmalarda emoji kullanımına dair grafikMalezya'da en çok el işaretleri ile kadın figürleri kullanılırken, İspanya'da parti emojisi, Brezilya'da ise kedi emojileri öne çıkıyor.

ABD'de İngilizce yazışmalarda en çok kadın yönelimli emojiler kullanılırken, Avustralya'da ise tatil emojileri sıklıkla gönderiliyor. Avustralya'nın bir diğer öne çıkan yanı da, diğer bölgelere kıyasla iki kat fazla alkol temalı emojilerle yazışmaları.

Kanada'da İngilizce yazışmalarda öne çıkan emojilerin şiddet ve vücudun çeşitli kısımlarına dair figürler olduğu belirtiliyor. Şiddet figürlerinde en çok silah, bıçak, yumruk, yangın, patlama, kuru kafa ve bombaya rastlanıyor.

Mantar figürü ise en çok Arapça konuşulan bölgelerde ve Vietnam'daki yazışmalarda gönderiliyor.

Kaynak: SwiftKey
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0