Hareketli Hedefleri Vurabilen Akıllı Mermi Üretildi

1
0
0
0
0
Hareketli Hedefleri Vurabilen Akıllı Mermi Üretildi
DARPA adındaki şirket, ürettikleri akıllı mermileri kullanarak hareketli hedefleri vurabildiklerini gösteren yeni bir video paylaştı.
Silah tenolojisi de diğer bir çok teknoloji gibi gelişmeye devam ediyor. Daha önceden akıllı silahların yapıldığını duymuştuk fakat DARPA adındaki bir silah şirketi bu sektörde işi bir adım daha yukarıya taşıyor. Akıllı silahlardan sonra şimdi de akıllı mermi diyebileceğimiz bir çeşit hedef değiştirebilen mermi üretildi.

EXACTO teknolojisi olarak isimlendirilen bu teknolojiye ait ilk videoyu geçen yıl görmüştük. Hedeflenen hareketli obje kılpayı kaçıran mermiler ile ilgili bugün yeni bir video paylaşıldı.

DARPA’nın paylaştığı videoda hareketli hedefi tam on ikiden vuran mermi, çalışmanın başarıya ulaştığının göstergesi. Güdümlü mermilerden farklı olarak hedef takip etmenin yerine hedefin gideceği yeri hesaplayan mermilerin hata payları nerdeyse yok denecek kadar az.

Videonun çekildiği tarih ise Şubat 2015’i gösteriyor. DARPA’nın yaptığı açıklamada bu mermilerin ilk olarak, Afganistan’daki teröristlere karşı mücadele veren keskin nişancıların kullanımına sunacakları belirtildi.

 


Kaynak: TheVerge
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0