• Anasayfa
  • Sektörel
  • Hastalık Teşhis Ederek Renk Değiştirebilen Akıllı Kondomlar

Hastalık Teşhis Ederek Renk Değiştirebilen Akıllı Kondomlar

0
0
0
0
0
İngiltere'de düzenlenen bir teknoloji yarışmasına katılan gençler, 'akıllı' ürünler ailesinin belki de en ilginç ürününü tanıttı.
Bu zamana kadar 'akıllı' sıfatı alan pek çok ürün bulunmakta, ancak şüphesiz en ilginci bu ürün; akıllı kondom.

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ya da doğum kontrolü gibi şeylerde en önemli önlemlerden biri sizin de bildiğiniz gibi kondom (ya da prezervatif artık hangisini derseniz). Ancak özellikle son zamanlarda hem bu tarz hastalıkların sayısında, hem de bilinçsiz ilişki sonucu dünyaya gelen çocukların sayısında bir artış yaşanmakta (bununla paralel olarak kürtaj sayısında da artmış durumda).

Ancak karşımıza çıkan yeni bir proje, bunun önüne geçebilecek bir potansiyele sahip. Londra'da düzenlenen Genç Teknoloji Ödülleri etkinliğine katılan bir grup genç mucit, ilişki esnasında cinsel yolla bulaşan hastalık (AIDS) belirtisi olduğunda renk değiştiren kondomlar icat etmeyi başardı (bu arada proje sahibi üç gencin yaşları 13-14).Yapılan kondomda enfeksiyon durumunu tespit ederek renk değiştirmesini sağlayan bir nevi gösterge sistemi bulunmakta. Ayrıca kondom tüm cinsel yolla bulaşan ya da genital bölgede oluşan bakteri ve virüsleri de tanıyabiliyor. Ve farklı hastalıklar ya da bakteriler için farklı renklere geçiş yapıyor. S.T.EYE adı verilen buluş, etkinlikte sağlık alanında yenilik ödülü kazanmış durumda. Projeleriyle ilgili açıklama yapan gençlerden Daanyall Ali (14), bu kondomları kendilerinin de dahil olduğu nesilin geleceğini korumaya yönelik yaptıklarını söyledi.Kondomlar şu an geliştirilme aşamasında. Henüz ne zaman hazır olup piyasaya sürüleceklerine dair bir bilgi yok.

Kaynak: Aol
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0