• Anasayfa
  • Sektörel
  • Havaalanlarının Gürültüsünü Arazi Şekli İle Azalttılar

Havaalanlarının Gürültüsünü Arazi Şekli İle Azalttılar

0
0
0
0
0
İki yıl önce Paul de Kort adındaki bir adam Hollanda’nın Amsterdam kentindeki Schiphol Havaalanının yanındaki yaklaşık 33 hektarlık arazinin yüzey şeklini baştan yarattı. Yukarıdan bakıldığında sanat eseriymiş gibi görülen bu çalışmanın ise tek bir amacı vardı:
Arazinin şeklinden başka hiçbir şey kullanmadan havaalanının gürültüsünü azaltmak.

Günlük 55 milyon yolcu kapasiteli Schiphol Havalanı’nın çevresindeki bu arazi ilginç bir şekilde hiçbir şeye ihtiyaç duymadan tüm gürültüyü engelliyor.

Smithsonian Enstitüsü’nden Heather Hansman’ın makalesine göre havaalanı çevresinde yaşayan insanların duyduğu gürültüyü, uygun görülen ses seviyesinin yarısına kadar indirmeyi başarmışlar.

De Kort’un da içinde bulunduğu bir grup mimar ve mühendis, yıllardır, Schiphol’daki gürültü problemini çözecek bir arazi şekli üzerinde çalışıyormuş ve nihayet çözümü eski usul arazi mühendisliği tekniklerinde bulmuşlar.

 Sessiz Çayırlar


2000’li yıllarda Scihphol Havaalanı yetkilileri civarda yaşayan ya da çalışan insanların sıkça şikayetçi olduğu gürültü probleminin yollarını aramaya başlamış ve Hollanda Uygulamalı Bilimler Araştırma Organizasyonu’nda çalışan bilimadamları ve mühendislerle bir toplantı yaptıktan sonra De Kont da projeye dahil olmuş. Birlikte arazinin üzerinde uçuşan jetlerin sesini kısmak için çalışmalara başlamışlar.

Kaza eseri soruna çözüm olabilecek bir keşif yapan ekip daha sonra George Bull’un bir makalesinde açıklayacağı üzere havaalanının çevresindeki ekilebilir arazinin yeni srülmüş olduğunu ve ilginç bir şekilde bu alanda daha az gürültü olduğunu tespit etti.

Çiftçilerin toprak ile çalışırken sesin dağılmasını sağlayan adeta birer mucize yarattıklarını söyleyen ekip çalışanları, çareyi araziye kalıcı tümsekler yaparak sorunu çözebileceğini buldu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0