Hawking'e Göre Zamanda Yolculuk İmkansıza Yakın

3
0
0
0
0
Fizik ve bilimin en önemli isimlerinden olan Stephen Hawking, son yaptığı açıklamalarla pek çok bilim meraklısını üzeceğe beniyor.

Teorileri ile özellikle karadelikler konusunda insanlığa umut ışıklarından biri olan Profesör Stephen Hawking, BBC'nin üstlendiği bir belgesel projesi kapsamında yaptığı açıklamalar ile, zamanda yolculuğa dair hayallerimizi tabiri caizse suya düşürdü diyebiliriz.

BBC'nin evren, uzay, zaman gibi konuları ele alan ve derinlemesine inceleyen pek çok belgeseli bulunmakta. Yine bu belgesellerden birinde insanlığın belki de en merak ettiği konulardan biri olan zamanda yolculuk olayıyla ilgili konuşan ünlü astrofizikçi, zamanda hem ileri hem de geri gidebilme olasılığının oldukça düşük ve zor olduğunu söyledi.İnsanlığın bilim kurgu bazında şüphesiz en büyük fantezilerinden biridir zamanda yolculuk. Ve elimizde böyle bir fırsat olsa gelecekten çok sanırız çoğu insan geçmişe gitmeyi ister (sanırım insanlığın tarih boyunca yaptığı hatalar milyonlarca olduğundan düzeltme dürtüsü ağır basıyor). Bu isteğimiz filmlere, kitaplara hatta müziklere kadar yansımıştır. Ve bir şekilde kendimizi böyle birşeyin olabileceği ihtimaline inandırmak isteriz. Ayrıca bir diğer inandığımız şeylerden biri de ölüm sonrası yeni bir yaşam yani 'öbür dünya' olayıdır.  Bunun sebebi de yine geçmişimize dayandırılabilir.

Din faktörünü olayın dışında tutarak konuya yaklaşırsak, herhangi bir dine mensup olmayan bireyler bile geçmişte yaşadıkları herşeyle ölüm sonrası yaşamda tekrar yüzleşebileceklerini düşünür. Yani sonuç olarak demek istediğimiz zamanda yolculuk dendiğinde bizim için olay gelecekten çok geçmişe gidebilmek.

Bu tarz konularda dediğimiz gibi kendimizi film ya da kitaplarla avutmaya, ihtimalleri bu platformda gözden geçirmeye adamış durumdayız ( Interstaller'dan sonra herkes bir 'acaba?' demişti mesela). Birde işin profesyonel tarafı var. Bu konuda da tartışmasız isimlerden birisi Stephen Hawking. Hawking'in açıklamaları bilim konusunda oldukça önemli. Ve böyle bir dahinin içinde bulunduğumuz dönemde yaşıyor, bizleri aydınlatıyor olması da büyük şans. Ancak Hawking'in son olarak BBC'nin belgeselinde yaptığı açıklamalar, pek bilim meraklılarını sevindirecek türden değil.Belgeselde Hawking ile söyleşi yapan İngiliz komedyen ve teorik fizikçi Dara O'Brien, herkesin merak ettiği soruyu Hawking'e yöneltti. Zamanda yolcuğunun olasılığı hakkında sorular soran O'Brien, özellikle geçmişte geriye gidebilme konusu üzerinde durmak istedi ki bu durum Hawking'in kronoloji koruma varsayımına ters düşmekte. Bu varsayıma göre zamanda yolculuk mümkün olsa bile, bu durum sadece geleceğe gidebilmeyi sağlayacak.

O'Brien'ın zamanda yolculuğu kara delikler sayesinde yapılıp yapılamayacağı sorması üzerine Hawking, ''eğer bir kara deliğin içine atlamayı başarırsanız bu sizin için hiç hoş olmayan bir kaderle karşılaşmanıza sebep olur'' şeklinde yanıt verdi. Ayrıca Hawking'e göre insanların uzaktaki gezegenlere ulaşma ihitmali de oldukça düşük. ''İçinde bulunduğumuz çağın insanlarının yıldızlara ulaşabilme ihtimalleri yok'' diyen Hawking, sözlerine ''mesafe oldukça muazzam ve radyasyon seviyesi bu çağın teknolojisinin başa çıkamayacağı kadar yüksek'' şekilde devam etti.

İnsanlığın böylesi bir olayı başarabilmesinin tek umudu ise, Hawking'e göre genetikleri değiştirilmiş insanlar ya da üstün insansı özelliklere sahip robotlar.Konuşma genel olarak bu konular üzerinde ilerlerken, O'Brien 'Tanrı' mevzusunu gündeme getirmekten de geri durmadı. Ancak bu konuda Hawking'in tutumu oldukça netti. Hawking, yatarıcının dünyayı yedi günde yarattığı teorisinden çok Big Bang (büyük patlama) olayının daha realistik olduğunu düşünüyor. Tabi bu açıklama aslında şaşırmamak lazım. Çünkü Stephen Hawking, önceden de sık sık bu konuda düşüncelerini dile getirmişti. Yani Hawking'in Tanrı'ya inanmadığını bilmeyen yoktur. Peki öbür dünya konusunda düşünceleri neler? Bu soru üzerine de Hawking '' öbür dünya teorisi karanlıktan korkan insanların uydurduğu peri masalından başka birşey değil'' dedi.
 

 


Sonuç olarak Hawking, insanlığın -en azından bu çağda yaşayanların- uzay ve evren hakkında önemli işler başaracağı konusunda oldukça pesimistik. Hele ki zamanda yolculuk konusunda, özellikle karadelikler kullanılarak yapılabilmesi durumu, Hawking'e göre imkansıza yakın.

 

3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0