• Anasayfa
  • Sektörel
  • HazMat Takımı İle Sörf Yapan Sörfçüler, Okyanus Sularının Hastalık Taşımasına Dikkat Çekti!

HazMat Takımı İle Sörf Yapan Sörfçüler, Okyanus Sularının Hastalık Taşımasına Dikkat Çekti!

0
0
0
0
0
HazMat Takımı İle Sörf Yapan Sörfçüler, Okyanus Sularının Hastalık Taşımasına Dikkat Çekti!
Bir grup sörfçü, okyanus suyunun hastalıklı olduğu konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla "Hazmat Surfing" adlı bir proje başlattı.
Artan fabrika sayısı, insan sayısı, araç sayısı ve bu gibi durumların etkisiyle doğa her geçen gün biraz daha kirleniyor ve zarar görüyor. Bu kötü gidişat sadece havanın ısınması ve buzulların erimesini değil, aynı zamanda yaşadığımız hayatın da daha zor ve sağlıksız olmasına neden oluyor.

Michael Dryland adındaki bir fotoğrafçı, iş seyahati sırasında Los Angeles'ta yaşayan bir arkadaşının ziyaretine gitmiş. Ziyaret sırasında da sörf yapmak isteyen Dryland, arkadaşının onu yağmur yağması sebebiyle okyanusa sokmamasına anlam verememiş. Bunun nedeninin sorunca da "yağmur okyanus sularına MRSA, hepatit C ve diğer bakteri ve virüs tabanlı hastalıkları karıştırıyor" cevabını almış.

Dryland bu durumu araştırmış ve durumun, bölgenin hava kirliliğinin neden olduğu fazla yağışlardan dolayı oluştuğunu anlamış. Bu konuda bişeyler yapılması gerektiğini düşünen fotoğrafçı da bütün sörfçü arkadaşlarıyla bu projeyi gerçekleştirmek amacıyla anlaşmış.
 

Projede sörfçüler, yerel halkın ve diğer insanların okyanusların durumu konusunda bilinçlenmesi için HazMat takımı ile sörf yapmışlar. HazMat "hazardous materials"ın kısaltması, yani "bulaşıcı maddeler". Bu takımlar, deri ve hava yoluyla bulaşabilecek hastalıkların giyen kişiden uzak tutmak amacıyla yapılmış, evrensel anlam içeren bir sembol.

Duruma aynı zamanda Twitter'da başlattığı #HAZMATsurfing Michael Dryland, amacına ulaşmış gibi görünüyor.

Kaynak: EWAO
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0