• Anasayfa
  • Sektörel
  • Kırıkkale Üniversitesi'nden Avrupa 12.si Hidromobil Takımı: Hidrokale

Kırıkkale Üniversitesi'nden Avrupa 12.si Hidromobil Takımı: Hidrokale

0
0
0
0
0
Kırıkkale Üniversitesi'nden bir grup öğrenci tarafından 2013 yılında kurulan Hidrokale ekibi 2 yıl içinde 2 byük başarı yakaladı.
Son dönemde artan Hidromobil araçları özellikle üniversitelerde kurulan takımlar arasında ve Avrupa-Dünya çapındaki yarışmalar ile popüleritesini iyice arttırdı.

Bu ekiplere bir örnek te 2013 yılında Kırıkkale Üniversitesi'nde bir grup öğrenci tarafından oluşturulan Hidrokale Takımı olarak gösterilebilir. Artık neredeyse birçok üniversitemizde görülen bu takımlar hidrojen enerjili araçlarıyla karşılıklı çekişme yaşarlarken aynı zamanda bu sektöre de büyük katkı sağlıyorlar.

Haberimizin konusu olan Hidrokale takımı da kısa sürece önemli başarılar almış, fakat bazı maddi sıkıntıları bulunmakta.Hidrokale takımı tasarım, mekanik, elektrik-elektronik, sponsorluk, lojistik, medya olmak  üzere toplamda 6 ekipten ve 15 kişilik dinamik bir kadrodan oluşuyor ve mükemmel bir koordinasyon içinde birlikte çalışmaya devam ediyorlar. Makine, bilgisayar, elektrik-elektronik ve endüstri mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşan bu ekip katıldığı yarışlardan 2 önemli başarı sergilemiş.2013 yılını Ar-Ge olarak geçiren ekip 2014 yılında ilk olarak Mayıs ayında Hollanda'nın Rotterdam şehrinde düzenlenen ve bu sektördeki önemli yarışlardan biri olan Shell Eco-Marathon Europe’a katılan bir Türk takımı olarak boy göstermiş. Böylesine büyük bir yarışma olunca diğer takımlar tabiki çok iyi bir bütçe ve maddi destek ile yarışmaya katılırken bizim Hidrokale takımımız kendi düşük bütçeleriyle oluşturdukları Hidrokale v1 araçlarıyla giderek 12.lik başarısıyla geri döndüler. Aynı zamanda İlk 12'ye giren tek Türk takımı olarak büyük bir başarı elde etmiş oldular

Sonrasonda ise Tübitak tarafından ülkemizde düzenlenen Alternatif Enerjili Araçlar yarışında ise Hidrokale v2 ile katılan ekip aldıkları cezaya rağmen 3.lük elde ederek bu konuda ülkemizdeki ne kadar iddialı olduklarını ispatlamışlar.Şu andaki son versiyonları olan Hidrokale V2'de adından da anlaşılacağı üzere Hidrojen gazı ile çalışıyorlar. Egzozdan karbonmonoksit gibi çevreye zararlı bir gaz yerine su çıktısı veren araç 1lt benzine denk gelen enerji ile yaklaşık 400km yol alabiliyor. Karoserinin tamamen bu ekip tarafından üretilen Hidrokale V2'de karbonfiber şase kullanılmış. Geri kalan parçalar da bütün ekip tarafından koordineli bir şekilde oluşturularak bu başarılı araç ortaya çıkartılmış.

2015 yılıyla yeni hedefleri olan ekibimiz katıldıkları Shell Eco-Marathon'un Avrupa ayağında bu sefer ilk 5'e girmeyi amaçlamışlar. Ayrıca Tübitak yarışında da 1. olmak için yoğun çalışma sarf eden ekibimizin en büyük ihtiyacıda maddi destek.Özellikle Shell Eco-Marathon yarışlarında gördüğümüz ekiplerin gerek büyük şirketlerin gerekse ülkelerinde bulunan yerli şirketler tarafından desteklenen ekiplere kafa tutabilen ekibimize özellikle yerli şirketlerimiz tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Buradan da Hidrokale ekibimiz ile örnek vererek bir çağrı yapmış olalım.

Aynı zamanda bunu Kırıkkale Üniversitesi Hidrokale ekibiyle sınırlandırmamak gerek. Ülkemizde bulunan birçok ekibe yapılabilecek bu desteklerle hem ekiplerimiz büyük başarılar elde edebilecekken hem de hidrojen ile çalışan araç sektöründe yeni gelişmeler ve çözümler elde edebilecekler. Dileriz Hidrokale ve diğer ekiplerimiz bekledikleri sponsorları bularak, sonucunda Webtekno'da başarılarının sıralandığı daha çok ve olumlu haberler girmiş oluruz..
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0