• Anasayfa
  • Sektörel
  • Hindistan, Haksız Rekabet Ortamı Oluşturduğu İçin Google’ı Dava Ediyor

Hindistan, Haksız Rekabet Ortamı Oluşturduğu İçin Google’ı Dava Ediyor

0
0
0
0
0
Hindistan, Haksız Rekabet Ortamı Oluşturduğu İçin Google’ı Dava Ediyor
Hindistan Rekabet Kurulu, arama sonuçlarında hile yaptığı ve kendi markaları ile sponsorluğunu yaptığı markaların karını artırmak amacı ile arama sonuçlarını manipule ettiği gerekçesi ile Google’a dava açmaya hazırlanıyor.
Economic Times’ın haberine göre Google’a yapılan bu soruşturma Facebook, Microsoft ve Hindistan’ın on-line şirketlerinden Flipkart’ı da kapsayacak.

Amerika merkezli çok uluslu şirketin 10 Eylül’e kadar Rekabet Kurulu’na cevap vermesi gerekiyor ve eğer suçlu bulunursa net karının %10’unu ödemek zorunda kalacak  ki; bu meblağ geçtiğimiz yıl 14.4 milyar Dolar’dı.

Bu dava elbette Google’ın başına açılan ilk dava değil, daha önce de Avrupa Komisyonu, şirkete karşı 5 yıl boyunca bir dava yürütmüş ve Google’ı arama sonuçların kendi çıkarına göre değiştirerek Google Maps ya da Google Shopping gibi hizmetlerine yönelik kullandığını savunmuştu.

Hindistan’daki komite de aynı şekilde Google’ın arama sonuçlarında kendi linklerine öncelik verdiğini ve alakasız da olsa kendi sonuçlarını kullanıcılara gösterdiğini savundu.

Google’dan bir sözcü de konu ile ilgili araştırmalarının devam ettiğini ve soruşturma ile ilgili olan raporları incelediklerini belirtti.

Hindistan Rekabet Komitesi ile birlikte çalışmaya devam ettiklerini ve Hindistan rekabet yasalarına aykırı bir şey yapmadıkları için kendilerinden son derece emin olduklarını belirten Google sözcüsü; Amerika, Almanyai Tayvan, Mısır ve Brezilya gibi ülkelerdeki ara bulucularının da konuya ilişkin araştırma yaptıklarını, dosyaya baktıklarını ve tedirgin edici bir durum ile karşı karşıya olmadıklarını belirtti.

Benzer bir olay daha önce de Amerika’da yaşanmış ve Google, işleyiş biçiminde değişikliğe gitmek zorunda kalmıştı. Bakalım Hindistan’daki bu suçlama nasıl bir değişikliğe yol açacak? Yoksa Google, elini kolunu sallaya sallaya kabahatsiz olduğunu ispatlayıp “işimize karışmayın” mı diyecek?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0