• Anasayfa
  • Sektörel
  • Hollanda Polisinin Suçla Savaşta Yeni Ortağı: Samsung Galaxy S5

Hollanda Polisinin Suçla Savaşta Yeni Ortağı: Samsung Galaxy S5

1
0
0
0
0
Hollanda'da, ülkemide yapılan GBT kontrolünün benzeri, Galaxy S5'ler ile yapılacak.
Özellikle Avrupa ülkelerinde polisler teknolojinin faydalarından ciddi şekilde yararlanıyor ve gelen yeniliklere hızlıca adapte oluyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde İngiliz polisleri arama, kurtarma çalışmalarında drone kullandıklarını duyurmuştu.

Şimdi benzer bir haber ise Hollanda polisinden geldi. Ancak Hollanda polisinin kullandığı şey, bizim açımızdan teknolojinin yeniliği falan sayılacak birşey değil. Zira Hollanda polisinin yeni silahı Samsung Galaxy S5.Ülkenin ulusal polisleri içerisinden seçilen 10.000 polise Galaxy S5 dağıtılmış durumda. Yazılımsal bağlamda özel üretilen bu Galaxy'ler, polis veritabanına erişim imkanı sağlıyor. Böylece telefonu kullanan polisler, herhangi birinin kimlik bilgileri hakkında hızlı bir şekilde detaylı verilere ulaşabiliyor. Yani anlayacağınız bizdeki Genel Bilgi Toplama yani GBT'nin bir benzerini adamlar Galaxy S5 kullanarak yapmakta.

Kişinin sadece ismine ve doğum tarine gerek duyan sistem, bu sayede o kişi hakkında tüm bilgileri görevli polise sunuyor. Böylece hem kişinin doğru kimlik bilgilerini paylaşıp paylaşmadığı, hem de herhangi bir yasal yaptırım uygulanması gerekip gerekmediği anlaşılıyor (örneğin adam bir suçtan aranıyorsa sistemde çıkmakta).Sistem şu an için gerek ceza uygulama yapısı olarak, gerekse aktiflik olarak yaygın bir alanda kullanılmasa da 2016 yılında, şu an için 10.000 olan sayısının yaklaşık 35.000'e çıkarılması ve telefonların sistemlerinin geliştirilerek polise daha kapsamlı imkanlar verilmesi düşünülmekte.

Kaynak: Sammobile 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0