iBeacon'a Android Cevabı: Datzing !

1
0
0
0
0
iBeacon'a Android Cevabı: Datzing !
Apple’ın İBeacon’ına karşı Android’in Datzing’i 2014’te hayatımıza girecek! Üstelik eski tip wi-fi ve bluetooth cihazları da bu uygulamadan kolayca yararlanabiliyor.
Geçtiğimiz haftalarda Apple’ın yeni geliştirmekte olduğu ve şu anda da 260’ın üzerinde applesotrelarda kullanılan iBeacon servisinden bahsetmiştik. iBeacon’ın ülkemizde kullanılmasa da gelecek yıllarda büyük ses getirecek bir teknolojik gelişme olduğunu çoğu bilişimci kabul ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Apple mağazalarına ek olarak, Shopkick ve Macy’s mağazalarında da kullanılmaya başlanan iBeacon, beacon vericileri sayesinde sizi mağaza içinde yönlendiren ya da bilgi veren bir apple uygulaması. Fakat iBeacon’ın sadece iOS’ta çalışması ve Apple’ın iBeacon için patent başvurusu yapması Android cephesini hızlandırdı ve 4 Mart’ta resmen açılacak olan iBeacon’ın alternatifi Datzing’i ortaya çıkardı!

 Nedir Bu Datzing?


Konum bazlı tanıtım ve yönlendirme teknolojisinin yeni yeni hayatımıza gireceği gerçeği önce iBeacon’ı ardından da Datzing’i karşımıza çıkarıyor. Mağazaların vericilerinin tanıyan bu uygulamalar kapalı ortamda, wi-fi ve bluetooth ile iletişim kuruyor. Kullanıcının mekan içindeki nokta tespitine imkan veren bu yeni teknoloji zaten çoğu alışveriş merkezi tarafından derin takibe alınmış bir konu.
Datzing’in iBeacon’dan en önemli farkı ise, kendisini iOS ve bluetooth 4.0 ile sınırlandırmış olmaması. Yani eski bir bluetooth versiyonuna sahip telefonunuz varsa da Datzing’i çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Aynı şekilde wi-fi özelliğine sahip eski bilgisayarlar da beacon olarak kullanılabilecek.

Datzing’in göndereceği ‘zing’ler sadece metin mesajı olarak sınırlı kalmayacak. Datzing’in yaratıcısı Frank Nuovo, Datzing üzerinden kullanıcılara indirim kuponları, fotoğraflar veya web bağlantıları göndermenin de mümkün olacağını söylüyor.

Bugünlerde beta sürecinde bulunan Datzing, ücretsiz olacak. İlk Beacon bağlantısından da herhangi bir ücret talep etmeyecek.

Konum bazlı tanıtım imkanlarının sadece mağazalarda değil, akıllı ev, akıllı otomobil sektöründe ve hatta oyun sektöründe bile kullanılabileceğini hepimiz az çok biliyoruz. Merakla beklediğimiz bu teknolojinin en kısa zamanda doğru bir şekilde hayatımıza girmesine sanırız kimse hayır diyemez.

iBeacon incelememiz için buraya buyurun!
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0