• Anasayfa
  • Sektörel
  • İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıklayan Apple, Yine Rekor Gelir Elde Etti

İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıklayan Apple, Yine Rekor Gelir Elde Etti

0
0
0
0
0
2016 yılının birinci çeyrek mali sonuçlarını açıklayan Apple, rekor gelir elde etti.
Bazı analistler, bu yıldan itibaren Apple’ın iPhone satışlarında %30’luk bir gerileme yaşamasını beklediklerini açıklamışlardı. Henüz yılın başındayken geçtiğimiz yılın son çeyreğindeki gelirini açıklayan Apple, ‘ne düşüşü, biz daha ölmedik’ der gibi bir sonuçla karşımıza çıktı.

2015’in son çeyreğinde 75.9 milyar dolar gelir ve 18.4 milyar dolar da kar elde eden Apple, bu anlamda daha önce kırmış olduğu tüm rekorları tekrar geliştirdi. 

Şirketin en çok beklenen mali çeyrek raporu, yılın son çeyrekleri olur. Eylül ayında tanıtılan iPhone 6s ve 6s Plus’tan sonra herkes Apple’dan satış ve kar sonuçlarını bekliyordu. Bu dönemde 74.7 milyon adet iPhone satan Apple, bu alanda da rekorunu geliştirmiş oldu fakat yıl bazında baktığımız zaman en düşük artışın görüldüğü dönem de son çeyrek oldu. Buna sebep olarak global anlamda ekonomik durgunluğun yaşanması gösteriliyor.Bunun dışında Apple, en çok gelirini ABD’den elde etmiş. 29.3 milyar dolar geliri ABD üzerinden yaptığı satışlarla elde eden Apple, Avrupa’dan 17.9, Çin’den de 18.3 milyar dolar gelir sağlamış. Japonya’da 4.7 milyar dolar, Asya Pasifik’in geri kalan kısmında da 5.4 milyar dolar gelir elde edildiği açıklanmış.Rekorlar duymaya alışkın olduğumuz Apple’ın bu yılın başından itibaren artık düşüş yaşayacağı bekleniyor. Biz de 2016’nın ilk çeyrek sonuçlarını şimdiden merak etmeye başladık.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0