• Anasayfa
  • Sektörel
  • İlk Mobil İşletim Sisteminiz Neydi? Anketinde Beklenen Sonuç Çıktı

İlk Mobil İşletim Sisteminiz Neydi? Anketinde Beklenen Sonuç Çıktı

2
0
0
0
0
Akıllı telefonlar günlük hayatımızın vaz geçilmez bir parçası haline geldi ve pazarda artık iOS, Android ve Windows Mobil’den başka işletim sistemlerinin adı çok az anılıyor; ancak her şey onlarla mı başladı?
Geçtiğimiz hafta düzenlenen bir anket, akıllı mobil cihaz kullanıcılarına ilk tecrübe ettikleri mobil işletim sisteminin hangisi olduğunu sordu ve ankete katılan 3294 kişi, Android, Bada, BlackBerry OS, iOS, WebOS/Palm, Symbian, Windows Mobile/Phone, ve diğerleri olmak üzere sunulan seçenekler arasından ilk kullandıkları akıllı telefonun hangi işletim sistemine sahip olduğunu belirtti.

En yaygın cevap, şu an kimi zaman aklımıza bile gelmeyen Symbian işletim sistemi olurken en az kullanılan işletim sistemi olarak da Bada cevabı verilmiş.

Bilmiyor olabilirsiniz; ancak Symbian işletim sistemi, 2000’li yılların başında kullanıma sunulmuş ve 2010 yılında Android gelip de tahtından edene kadar pazara hükmeden işletim sistemi olmuştu. (good old days)

Samsung, Motorola, Sony Ericsson ve Nokia gibi dev isimlerin cihazlarında kullandığı Symbian, 2011 yılında en satışını Nokia ile gerçekleştirmiş; ancak bu rakamlar ikisinin de pazarda kalmasına yetmeyerek Symbian’ın unutulmasına, Nokia’nın ise telefon departmanının komple Microsoft’a satılmasına neden olmuştu ve artık devir değişiyor, Android pazarın en büyük pay sahibi haline geliyordu.

Ankete katılanların en büyük çoğunluğu olan %47.2’lik kesimi ile 1557 kişi Symbian işletim sistemini ilk kullandığı mobil işletim sistemi olarak seçerken %20.7 ile Android işletim sistemi ikinci sırada yer almış ve %12’lik oranı ve 396 oyu ile Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone (şimdiki adı ile Windows Mobile) üçüncü en çok tercih edilen obil işletim sistemi olmuş ilk akıllı telefonlarda.
Bir dönem Samsung’un da cihazlarında kullandığı Bada isimli işletim sistemi ise %1.82 ile en az tercih edilen işletim sistemi seçilirken Apple’ın iOS işletim sistemi %3.95’lik oy yüzdesi ve 130 oy sayısı ile BlackBerry’nin de gerisinde kalmış (BB %5.04 - 166 oy)

Peki sizin kullandığınız ilk mobil işletim sisteminin adı neydi? Lütfen anketimize katılın.

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0