• Anasayfa
  • Sektörel
  • İngiltere Polisinin Suçluları Yakalamada Yeni Ortağı Drone'lar!

İngiltere Polisinin Suçluları Yakalamada Yeni Ortağı Drone'lar!

0
0
0
0
0
Kullanım alanları artmaya devam eden drone'lar şimdi de polisin bir numaralı yardımcısı oldu.
Drone'lar son dönemin en popüler araçlarından ve pek çok farklı amaçta zaten şimdiden kullanılmaya başlanmış durumdalar. Şimdi ise drone'ların yeni bir görevi var; hayat kurtarmak.

İngiltere'de Devon ve Corwall'da polisler, olay yeri çevresini arama ve fotoğraflama gibi şeyler için DJI Inspire 1 drone'larını kullanmaya başladı. Suç mahalinin çeşitli açılardan fotoğraflarını çekecek olan drone'lar ayrıca hem olay yeri çevresini aramada hem de kayıp insanları bulma için yapılan bölge taramalarında kullanılacak.Bu drone'ları kullanmak CAA yeterlilik belgesine sahip olmanız gerekmekte ve şimdiden üç polis bu belgeyi almaya hak kazanarak drone'ları kullanmaya başlamış durumda. Devon ve Corwall'da başlayan bu drone kullanımı çevre şehir ve kasabalara da hızla yayılmış durumda. Şimdiden pek çok farklı yerdeki polis teşkilatları drone tanıtımları ve kendi drone'larını kullanıma geçirmeleri konusunda çalışmalara başlamış durumda. Konuyla ilgili CAA yeterlilik belgesi sahibi olan polislerden birinin yaptığı açıklama şu şekilde;

''Özellikle kayıp insanların bulunması için yürütülen çalışmalarda arazi yapısı olarak ulaşımın zor olduğu yerlerde drone'ların kullanımı büyük önem taşımakta. Ayrıca olay mahaline hızlı bir şekilde ulaşabilen drone'lar, geniş görüş açıları sayesinde de polislere gerekli bilgiyi ve yönlendirmeyi verme konusunda oldukça başarılı olabilirler.''Tabii drone'ların kullanımı konusunda da bazı kısıtlamalar oluyor. Bunların başında da hava koşulları gelmekte. Drone'lar geceleri ve olumsuz hava koşulları gibi durumlarda kullanılamıyor. Yine de drone'lar polislerin benzer konularda yardım aldığı helikopterlerden çok daha kullanışlı ve pratik.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0