• Anasayfa
  • Sektörel
  • İngiltere, Teknoloji Şirketlerinin Elini Kolunu Bağlayan Yasa Tasarısı Nedeniyle Tepki Aldı!

İngiltere, Teknoloji Şirketlerinin Elini Kolunu Bağlayan Yasa Tasarısı Nedeniyle Tepki Aldı!

0
0
0
0
0
Geçtiğimiz günlerde teknoloji şirketlerinin verilerini daha kolay inceleyebilmek adına bir yasa tasarısı üzerinde çalışmalar yürüttüğü bildirilen İngiltere; Google, Apple, Facebook, Microsoft gibi şirketlerden tepki gördü.
Teknolojinin gelişiminin son derece hızlandığı ve tüm insanların çeşitli cihazları, yazılımları, sosyal paylaşım sitelerini kullanmaya başladığı bir çağdayız. Böyle bir zamanda yaşıyor olmamızdan dolayı her insan, kullandığı teknolojik cihazlarda ve sosyal paylaşım platformlarında gizlilik istiyor, bunu hakediyor. Günden güne gelişmemiz, modernleşmemiz ve birbirimizin isteklerine gösterdiğimiz saygının artması gereken bugünlerde şirketler ve hükümetler, vatandaşların ve kullanıcıların gizliliğini tehlikeye sokacak şeyler üzerinde çalışıyolar. Hiçbir şekilde vatandaşların ve kullanıcıların gizliliğine önem vermeyen hükümetler ve büyük şirketler, bu seferde İngiltere'nin çıkarttığı yeni gözetleme yasasıyla karşı karşıya geldiler. İngiltere'nin yeni yasa tasarısına göre devlet, istediği takdirde ülkede varlığını sürdüren teknoloji kuruluşlarının verilerini inceleyebilecek veya vatandaşların veri kullanımının takibini yapabilecek. Vatandaşlarının tüm haklarını ve gizliliklerini ihlal eden bu yasa tasarısı, ülkenin büyük bir bölümünden tepki çekti. Ancak böyle bir yasanın gerekli olduğundan bazı bahseden İngiliz yetkililer, şimdide dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinden tepki gördüler. Microsoft, Google, Facebook, Apple, Twitter ve Yahoo'nun aralarında bulunduğu bu şirketler, özgürlüğüyle ve vatandaşlarına verdiği değerle tanınan İngiltere'nin böyle bir konuda yanlış karar aldığını düşündüklerini dile getirdiler.Bu düşüncelerini yayınladıkları bir yazı ile belirten teknoloji şirketleri, her ne kadar iyi bir davranış sergiliyor olsalar da olayın çıkarlarına ters düşmesinden dolayı bu şekilde tepki gösterdiler. Yazılarımızı iyi bir şekilde takip eden takipçilerimizin hatırlayabileceğini düşünüyorum, bundan sadece birkaç hafta önce Amerika da buna benzer bir yasa çıkartmıştı. Amerika'nın çıkarttığı yasa, İngiltere'ye oranla çok daha kötü çünkü devlet bu gözetlemeleri zaten yapıyordu ve yasal hale getirmek için önemsiz bir yasayı kullanmaya karar verdiler. Amerika'nın bu yasayı çıkartmasından sonra Amerika'da genel merkezleri bulunan teknoloji şirketleri, hiçbir şekilde seslerini çıkartmamış ve verilerini paylaşmaya razı olmuşlardı. Bu teknoloji şirketleri arasından sadece Microsoft, Amerika'nın yasa tasarısı üzerinde çalışmalar başlatmasıyla birlikte ana server'ını Almanya'ya taşımayı düşündü.

Microsoft'un bu hamlesinden bahsettiğimiz haberimize buradan, Amerika'nın gözetleme yasası haberine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0