• Anasayfa
  • Sektörel
  • İnsan Beyniyle Bağlantısı Bulunan ve Emirlerini Beyinden Alan Robot!

İnsan Beyniyle Bağlantısı Bulunan ve Emirlerini Beyinden Alan Robot!

0
0
0
0
0
Araştırmacılar tarafından engellilere yardım amacıyla üretilmiş olan bir robot, direkt olarak insan beyninden emirler alabiliyor.
Gelişen teknolojiyle birlikte üretilen cihazlar günden güne daha karmaşık ancak daha kullanışlı bir hal alıyorlar. Sahip olduğumuz teknolojinin üretim konusunda hala zorlandığı robotlar da bu cihazlar arasında yer alıyorlar. Şu an hareket kabiliyeti, hız, çeviklik ve zeka gibi konularda çok ilerlemiş olmasalar da bu elektronik cihazlar, gittikçe gelişiyor ve bizlere yardımcı olabilecek hale geliyorlar. 

İtalyan ve İsviçreli araştırmacıların üzerinde birlikte çalıştığı bir proje kapsamında direkt olarak insan beyninden komut alan ve bu komutları uygulayan robot üretildi. İnsanların beyin dalgalarını algılamaya yarayan birkaç cihaz sayesinde bu cihazların verilerini kablosuz bağlantı üzerinden alabilen ve aldığı verileri komutlarla karşılaştırarak bu karşılaştırmaya göre işlemler gerçekleştirebilen bu akıllı robot, kendi işlerini kendi halledemeyen engelli insanların kullanımına sunulmak adına üretildi.
 
Bu robotun direkt olarak insan beyninden gelen sinyalleri emirlere dönüştürerek okuyabilmesi oldukça ilginç ancak robotun hareket ettirilmesi bundan da ilginç. Robot, beyin dalgalarını ölçen başlığı takan kişinin kendi yürüdüğünü hayal etmesiyle birlikte hareket ediyor. Bu hareketleri tamamen kullanıcıdan gelen komutlarla gerçekleştiren robot, kullanıcının ne tarafa doğru yürüdüğünü hayal etmesine göre yönünü değiştiriyor.Kendi üzerinde önünü görmesi ve kullanıcısına göstermesi adına bir adet laptop bulunan robot, kullanıcı kişinin görüş alanının dışında olsa da kullanılabiliyor. Bu gibi durumlarda kullanan kişinin karşısında bulunması gereken laptop ekranından robotun kamerasını kontrol etmesi yetiyor. İnsanlara yardımcı olabileceği kadar eğlenceli de olan bu robotun çalışmaları hala devam ediyor. Umarım kısa sürede çalışmalar sonlanır ve engelli kişiler bu robotu kullanarak biraz da olsa ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Kaynak: TechRadar 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0