• Anasayfa
  • Sektörel
  • İnsan Hareketlerini Algılayarak Hareket Eden Endüstri Robotu!

İnsan Hareketlerini Algılayarak Hareket Eden Endüstri Robotu!

0
0
0
0
0
İnsan Hareketlerini Algılayarak Hareket Eden Endüstri Robotu!
Araştırmacılar, kullanımı günden güne artan robotların daha rahat kullanılabilmesi için bu robotları harekete duyarlı şekillerde üretmeye başlayacaklar.
Üretimin en yüksek sınırlara ulaştığı bu günlerde fabrikaların neredeyse hepsi, bünyesinde en az bir çeşit endüstriyel amaçla üretilmiş robot barındırıyor. İnsana göre çok daha düzenli, çok daha hızlı, daha az hatalı üretim gerçekleştirebilen bu robotlar, uzun vadede daha az masrafla, daha fazla üretim yapılmasını sağladıkları için kullanılıyorlar. Her türlü sektörde üretim yapabilmeleri için özelleştirilen bu robotların kullanım şekilleri, sektörlerde farklılık gösterebildiği için oldukça zor olabiliyor. Bu nedenle robotların kullanımını kolaylaştırmak adına bir çözüm arayan Madeline Gannon isimli mühendis, bu robotlara hareketi algılayabilen bir sistem yerleştirmeye karar vermiş.
 

Hem mühendis hem de tasarımcı olan Madeline, her türlü üretimin yapılabilmesi için robotların da insanlar gibi özgür bir biçimde hareket edebilmesini düşünmüş. Bu nedenle kendi tasarladığı robotunu tüm yönlere dönebilir bir şekilde tasarlayan Madeline, robotun kontrolünü sağlamak adına bir hareket sensörü kullanmış. Eline taktığı hareket sensörü sayesinde robotun nereye gideceğini rahatlıkla kontrol edebilen genç mühendis, robota istediği gibi komut verebiliyor ve böylece dev robotu, sağlam ve güçlü bir kol gibi kullanabiliyor.

"Quipt" ismindeki bu sistemin patentini tamamen kendi adına alan Madeline, Quipt benzeri robotların robot kullanılan işleri çok daha hızlandırabileceğini düşündüğünü belirtti.

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0