İnsan Suratına Sahip Robot: Han

1
0
0
0
0
İnsan Suratına Sahip Robot: Han
İnsan suratına sahip olan bu robot, karşısındakinin yüz mimiklerini algılayarak kendi mimiklerini oluşturabiliyor.
Robot biliminin ne kadar geliştiğini görünce insan hem şaşırıyor hem de ürküyor. Hong Kong’ta yapılan bir elektronik fuarında (dünyanın en büyük elektrik fuarlarından bir tanesi) ortaya çıkan bu robot, robot biliminin ne kadar çok geliştiğinin ve daha da ilerleyeceğinin en büyük kanıtlarından bir tanesi.

İnsan yüzünden farkını ayırt etmekte zorlandığımız bu robot, Hanson Robotics adlı bir firmaya ait. Han adındaki robotun özellikleri ise gerçektende etkileyici. Göğsündeki kamerası sayesinde karşısındakinin yüzünündeki mimikleri algılayarak ona göre kendi mimiklerini oluşturabiliyor. Ayrıca yüz tanıma sistemi sayesinde konuştuğu kimseyi unutmuyor.

Konuştuğu kişiyle göz teması kuran robotun vermiş olduğu tepkiler, normal bir robottan beklenenin üstünde. Derisinin altında 40 farklı motor ile kontrol edilen robotun yüzü, çeşitli hareketler yaparken doğal bir görünüm kazandırıyor.

Robotlara daha insansı bir yüz vererek fark yaratmaya çalışan şirketin yapmış olduğu bu çalışma ne kadar başarılı olmuş olsa da insanı ürketecek derecede olduğunu söyleyebiliriz. Yıllardır bir çok robot örneğine baktığımızda Han, gerçektende bir şeyler başarmış gibi gözüküyor. Sorduğunuz sorulara verdiği cevaplarla da yapay zekasınında kuvvetli olduğunu farkettiğimiz robot, şimdilik geliştirme aşamasında.
Kaynak: Cnet
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0