• Anasayfa
  • Sektörel
  • ​İnsanlar Arasında Giderek Yaygınlaşan Korku: Hacklenerek Ölmek!

​İnsanlar Arasında Giderek Yaygınlaşan Korku: Hacklenerek Ölmek!

0
0
0
0
0
Günün birinde ölüm sebebiniz bir hacker'ın elinden olabilir. Şu an kulağa saçma geliyor ancak giderek gelişen teknoloji buna da sebep olabilir.
Hepimiz teknolojiyi seviyoruz ve her geçen gün gelişmesini ilgi ile takip ediyoruz. Ancak bu durum ileride hayatlarımızı tehdit edebilecek seviyeye gelebilir mi? Aslında şimdiden bile bu durum söz konusu fakat gelecekte bizi çok daha tehlikeli bir senaryo bekleyebilir.

Forbes Dergisi tarafından en etkili 20 sosyal medya kanaat önderi arasında gösterilen isimlerden biri olan Glen Gilmore, bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulunmuş. Gilmore'a göre gelecekte bizleri zorlu günler beklemekte.Nesnelerin İnterneti (Internet of Thing) üzerinde görüşlerini paylaşaan Gilmore, bu sistem dahilinde birbirine bağlı olan eşyaların sayısının şimdiden insanların sayısının üç katına çıktığını ve bu eşyaların hacklenme riskine karşı ne denli sorunlar teşkil edebileceğini anlattı. Bu konuda özellikle akıllı otomobiller ciddi tehlikeler oluşturabilecek konumdalar.

Gilmore'un değindiği konulardan biri de yavaş yavaş artan ''hacklenerek ölme'' korkusu. Özellikle 3D yazıcılar sayesinde tıp dünyasında adeta bir devrim yapmaya hazırlanan yapay ve robot temelli organlar/uzuvlar da hacklenme potansiyeline sahip cihazlar. İşte Gilmore'un bahsettiği korku da burada devreye giriyor. Gilmore, implant olarak uygulanmış tıbbi cihazların ve bunların yanı sıra ulaşım/taşıma sistemlerinin hacklenmesine dair korkuların, “hacklenerek ölme” şeklinde yeni bir tedirginlik yarattığını ve bu tedirginliğin giderek arttığını söylemekte.

Tabi bu tarz tehditlerin ciddi boyutlara gelmesi için bahsi geçen sistemlerin çok daha gelişmesi ve giderek yaygınlaşması gerekiyor ancak teknolojinin günümüzdeki hızı göz önüne alındığında bu tarz bir gelecek pek de uzakta değil diyebiliriz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0