• Anasayfa
  • Sektörel
  • İnsanlardan Daha Başarılı Ameliyat Yapabilen Robot Cerrah: STAR!

İnsanlardan Daha Başarılı Ameliyat Yapabilen Robot Cerrah: STAR!

0
0
0
0
0
Bilim insanları, insanlardan daha başarılı bir şekilde ameliyat yapabilen robot cerrahı tanıttılar.
Bilim insanları geliştirdikleri bir teknolojinin daha insan becerisini geride bıraktığını açıkladılar. Cerrahi operasyonlar yapması için geliştirilen bir robot ürettiklerini duyuran Children’s National Medical Center araştırmacıları, The Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) ismini verdikleri bu robotun başarılı operasyonlar yapabildiğini açıkladılar. Robotun becerikliliğini test etmek ve robotu sergilemek adına küçük bir yarışma düzenleyen bilim insanları; gerçek cerrahın, Da Vinci cerrahi robotunun ve STAR'ın yer aldığı bir yarışma yaptılar. Yarışmacıların farklı kriterlere göre puan aldığı bu yarışma, STAR'ın kesin üstünlüğüyle sonuçlandı.

STAR'ın yapım ekibinde görev alan ve aynı zamanda cerrah olan Peter Kim, STAR'ın performansı ve çalışma sistemi hakkında bilgiler verdi. "Cerrahlar 3 farklı konuda uzmanlaşırlar: görüş, bilgi ve çeviklik. Görüşümüzü kullanarak en küçük detayları bile fark etmeye çalışırız, bilgimizi kullanarak bu detayların ne anlama geldiğini kavrar, yapılması gereken şeye karar veririz ve son olarak çevikliğimizi kullanarak yapmamız gereken şeyleri doğru bir şekilde yaparız. STAR'ın sisteminde bu üç öğeyi sağlayan donanımlara ve yazılımlara odaklandık" diyen Kim, STAR'dan umutlu olduğunu da ekledi.Ameliyat yaparken 3D kameralarla operasyon yapılacak olan bölgenin detaylı bir görüntüsünü elde eden STAR, görüntüyü elde etmesinin ardından hafızasında bulunan birçok cerrahi teknikten birisini seçiyor. Robot olması nedeniyle oldukça başarılı ve düz kesikler atabilen STAR, hızı ve tükenmeyen enerjisi sayesinde insan meslektaşlarından bir adım önde.

STAR otomatik bir şekilde ameliyat işlemi gerçekleştiriyor olsa da bu işlemi yapabilmek için birisine ihtiyaç duyuyor. Çalışmak için bir kişiye ihtiyaç duyması, onun tam olarak otomatik olmadığı anlamına geliyor ancak birkaç sene içerisinde tamamen otomatik bir şekilde çalışabileceğine inanıyorum.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0