​İnsansı Robot Pepper Hastanede İşe Başladı

0
0
0
0
0
Robotların hızlı yükselişi devam ediyor. İnsansı robotlar içinde en stabillerinden biri olan Pepper işe başladı.
Sürekli gelişmekte olan robotlar yavaş yavaş insanların işlerinde görev yapmaya başlıyor. Buna en güzel örnek ise Softbank Robotics tarafından üretilen insansı robot Pepper. Bir sene kadar önce Alibaba ve Foxconn’dan yaklaşık 235 milyon dolarlık bir yatırım alan ve bu sayede geliştirilme konusunda önemli bir yol kateden Pepper, hazır halde satışa sunulmuştu.

Şimdi ise Pepper, Belçika'da bulunan iki hastanede işe başlamış durumda. Liege'de bulunan hastanede görev yapacak robot danışma masasında insanlara yardımcı olacak.Ostend'de bulunan hastanede görev yapan Pepper robot ise ziyaretçileri aradıkları yerleri bulmak için eşlik edip yardımcı olacak. Böylece Pepper, sağlık sektöründe direkt olarak insanlarla aktif şekilde etkileşim kuran ilk robot olarak da tarihe geçmiş oluyor. Göğüs kısmında ekranı bulunan ve 140 cm boyunda olan Pepper robotlar 20 farklı dil konuşabiliyor ve konuştuğu insanın erkek ya da kadın olduğunu ses tonundan tanıyabiliyor (böylece hitap ederken de zorluk çekmiyor).

Daha önceden Pepper, Japonya'da pek çok mağazada ve Fransa'da bazı büyük alışveriş merkezlerinde de görev almıştı. Robotun en büyük avantajlarından biri de görev alacağı sektöre uyum sağlaması için yazılımının kolaylıkla güncellenebilir olması.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0