• Anasayfa
  • Sektörel
  • Intel, Türkiye’nin Hayal Haritasını ve Girişimcilik DNA’sını Ortaya Çıkardı!

Intel, Türkiye’nin Hayal Haritasını ve Girişimcilik DNA’sını Ortaya Çıkardı!

0
0
0
0
0
Ülkemizdeki inovasyon ve girişimcilik kültürünü geliştirmek için ülke genelini kapsayacak bir araştırma yapan Intel, Türkiye’nin Hayal Haritası’nı ve Girişimcilik DNA’sını ortaya çıkardı.
Ülkemizde ilk kez Future Bright ile birlikte gerçekleştirilen araştırmaya göre Türk insanlarının hayalleri meslek odaklı. Girişimcilikle ve üretkenlikle ilgili hayal kuranlarımızın oranının %15 olduğu araştırmanın en umut vaat eden kısmını ise üniversite öğrencileri kapsıyor. Ülkemizdeki öğrencilerin %78’i, girişimciliğe sıcak bakıyor ve en çok da teknoloji tabanlı sektörlerde girişimci olmak istiyor. 

Araştırmanın tüm ayrıntılarını Future Bright Şirket Kurucu Ortağı Akan Abdula ile birlikte açıklayan Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Hayal kurmaktan neyi anlıyoruz? Hayal kurmaya ne zaman başlayıp, ne zaman bırakıyoruz? Hayallerimiz geleceği kucaklayacak kadar kapsamlı mı yoksa günlük hayatın zorluklarında gerçekleşmeden kaybolup gidiyorlar mı? Girişimcilik dünyamızda hayallerin etkisi ne kadar? gibi soruların cevaplarını bu projeyle bulmaya çalıştıklarını açıkladı. Teknolojiyi sadece tüketen değil, üreten de bir toplum olmamız ve kurduğumuz hayallerin peşinden koşmamız gerektiğini söyleyen Aydın, “Çocukluğumuzda bile yeterince hayal kurmuyoruz. Oysa yaratıcılığın yolu, yeni fikirler geliştirmekten, girişimciliğin yolu ise hayal kurmaktan geçiyor. Intel Türkiye olarak vizyonumuzu ‘Türkiye’den milyar dolarlık teknoloji girişimleri çıkarmak!’ şeklinde belirledik. Ülke olarak genlerimize işlemiş olan ‘başımıza icat çıkarma!’ kültürü çocukluktan itibaren hayal kurmamaktan ya da kurduğumuz hayallerin peşinden koşmamamızdan kaynaklanıyor.  Toplumumuzda hayal kurma alışkanlığını geliştirmemiz, çocuklarımızın hayallerine eğitimle destek vermemiz ve hayal ettiklerini geliştirebilecekleri ortamlar sunmamız önemli. 

Ekonomimize derinlik kazandıracak girişimler yaratabilmek için kamu, özel sektör ve üniversite işbirliğini maksimum düzeye çıkarmamız, potansiyel girişimcilerin teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilecekleri, deneyimleyebilecekleri ortamlar oluşturmamız, üniversite öğrencilerine ihtiyaç duydukları danışmanlığı sağlamamız gerekiyor
” dedi. Türkiye Hayal Araştırması’nın sonucuna göre ülkemizdeki insanların %49’u çocukken hayal kurmaya başlıyor fakat yaş ilerledikçe bu oran giderek düşüyor. Çocukken %49 olan hayal kurma oranı, yetişkinlerde %14’e düşüyor. Hayal deyince aklımıza büyük oranda ‘meslek sahibi olmak’ sonucunun geldiğini gördüğümüz araştırma, katılımcıların genel olarak ‘geleceğini güvence altına alma kaygısı’ taşıdığı gerçeğini de gözler önüne seriyor.Girişimciliği düşünen katılımcıların yaklaşık 3’te 1’i, fikirlerini kimseyle paylaşmıyor. Fikri olan kişilerin geriye kalanlarından %21’i arkadaşıyla, %19’u babasıyla, %14’ü eşi / sevgilisiyle, %7’si ise annesiyle fikirlerini paylaşıyor. Girişim fikri olup da hayata geçiremeyen her 4 kişiden 3’ü, buna sebep olarak maddi yetersizliği göstermiş. 

Girişimci olmak istemeyenlerin %39’u ise girişimcilik ruhuna sahip olmadıklarını, %3’ü ise risk almak istemediklerini söylüyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0