​İnternet Çağının Popüler Hastalığı Siberkondria

0
0
0
0
0
Siberkondria. Bu hastalık adını ilk defa duymuş olabilirsiniz, fakat ne olduğunu öğrendiğinizde sizde muhtemelen oldukça tanıdık gelecek.
İstediğiniz kadar bilgisayar başında, ya da mobil cihazlar aracılığı ile internette çok vakit geçirmiyorum deyin, internet çağında yaşadığımız su götürmez bir gerçek. Tabii internetin bize sunduğu pek çok yararlı şey mevcut fakat bazen bu şeyleri fazla abartarak hatalı tespitlerde bulunabiliyor ya da bir güzel bilgi kirliliğine maruz kalıyoruz.

İşte siberkondria da tam olarak bu olayla alakalı bir hastalık. Muhtemelen siz de yapmışsınızdır; durduk yere kolunuza, sırtınıza falan bir ağrı girer, sizde hemen internete sarılarak sebebini araştırırsınız. Tabii bir hastalık hakkında bilgi sahibi olmak gayet iyi birşeydir. Fakat bunu yaparken kendi kendimizin doktoru olmamız, yani başka bir tabir ile kendimize teşhis koymamız, işte siberkondria dediğimiz şey oluyor.Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Selvi, neredeyse her üç kişiden birinin sağlıkla alakalı konularda internetten araştırma yaptığını ve karşılaştıkları şeylere göre kendilerine teşhis koydularını söylemekte.

En ufak bir ağrı, kızarılık hatta sivilce gibi durumlarda hemen internete başvuranların olduğunu belirten Selvi, bunun sonucu olarak bu kişilerde depresyon sıkıntıları ve daha da önemlisi doktorlara karşı güven kaybı gibi sorunların baş gösterdiğini söylemekte. Selvi'nin konuyla ilgili diğer açıklamaları şu şekilde;

"Belirtileri, forum sitelerindeki yorumları, laboratuvar sonuçlarını, tüm tedavi biçimlerini bıkmadan araştıran bu kişiler, hastalık hastasıdırlar. Kanserler ve bulaşıcı hastalıklar daha çok araştırılıyor. Sağlıklarıyla ilgili kaygıları nedeniyle vücutlarından gelen küçük uyarılara aşırı derecede hassasiyetle cevap veriyorlar. Doktorun güvence vermesine, araştırmalar ve tetkiklerin, kan sonuçlarının normal olmasına rağmen bir küçük belirtiyle internet araştırmasından elde edilen bilgilere daha çok itibar ediyorlar. Bazen bu durum öyle bir hal alır ki kişi kendinde bu hastalığın olduğunu kesin olarak inanır, başkalarını inandıramadığı için ağır depresyona girer. İntihara giden sonuçlar bile ortaya çıkabilir. Maalesef siberkondria çağın hastalığı haline geldi."Bu durum sıklıkla internet kullanan kişilerde yavaş yavaş artmakta. Sonunda ise hastalık hastası olma, hayattan keyif alamama, sık sık depresyona girme gibi sorunlar meydana gelmekte. Zeus'un oğlu Herkül'ün dediği gibi; siz siz olun, internette her yazana güvenmeyi
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0