İnternet Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri #2

0
0
0
0
0
İnternet Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri #2
Kodcu Herif olarak Web Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri adlı küçük yazı dizimizin ikinci bölümüyle kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlk bölümde bir web sitesinden para kazanmanın en klasik ve bilinen yöntemi olan reklam alma yoluyla para kazanmaya değinmiştik. Bu ikinci bölümde ise E-Ticaret yolu ile para kazanmaktan bahsedeceğiz.
Kodcu Herif olarak Web Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri adlı küçük yazı dizimizin ikinci bölümüyle kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlk bölümde bir web sitesinden para kazanmanın en klasik ve bilinen yöntemi olan reklam alma yoluyla para kazanmaya değinmiştik. Bu ikinci bölümde ise E-Ticaret yolu ile para kazanmaktan bahsedeceğiz.

Bir E-Ticaret sitesine nasıl sahip olacağımızdan E Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? konusunda bahsetmiştik. Aynı şekilde yine E-Ticaret sitesi kurup satış yapabilmeniz için bir şirket olmanız gerektiğini de belirtmiştik. Tekrar kısaca değinelim;
 

 ŞİRKET KURMA (KISACA)


Şirket modelleri arasında en hızlı kurulanı ve en düşük maliyetli olanı şahıs şirkettir. Şahıs şirketi kurmak istiyorsanız, ister bilgi sahibi olun, ister olmayın ilk yapmanız gereken şey gidip kaliteli bir muhasebeci bulmak. Söz konusu muhasebeci sizin hem kılavuzunuz hem de sizin en önemli amacınız olan para kazanma konusuyla yakından ilgili kişi olacağından gidipte 3 kuruş daha ucuz muhasebeciyi tercih etmeyin. Sonra o 3 kuruş daha az ödediğiniz muhasebeci, sizin 300 kuruş daha fazla ödemenize neden olabilir. Bu konuda yapılan en sık hata gidip arkadaş, eş, dost arasından muhasebeci seçmektir. Her ne kadar "iş başka arkadaşlık başka" denilse de maalesef öyle olmaz. Arkadaşız ayağına işler hep aksar ve gereken özen gösterilmez.
 
Kaliteli bir muhasebeci bulduktan sonra şirket ile ilgili prosedürleri halledebilmesi için kendisine 500 TL civarı bir ücret ödeyeceksiniz. İyi kötü bir mekan belirtmeniz gerekecektir. Ofis tutabilir yada evinizin bir bölümünü ofis olarak gösterebilirsiniz. Bunlarla beraber noter tasdiki, kaşe, vesikalık fotoğraflar, falan filan derken 1.000 TL civarında, bir iki gün içinde (bir aksilik olmazsa) bir şirket sahibi olabilirsiniz.
 

 E-TİCARET SİTESİ SAHİBİ OLMA


Bu maddeye "E Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?" yazısında ayrıntılı değinmiştik. Bu yazıda anlatılan E-Ticaret paketi satın alma, ücretsiz hazır script kurma yada sıfırdan yazma yöntemlerinden birini uygulamanızın yanı sıra, iyi bir grafiker, yazılımcı ve müşteri temsilcisine sahip olmanız gerekiyor.
 
Tasarım olarak kaliteli bir tasarıma, özellik olarak müşterilerin beklentilerini karşılayacak özelliklere ve müşteri memnuniyetini üst seviyelerde tutmanız gerekiyor. Bu nedenle bir E-Ticaret sitesi sahibi olunca paraların oluk gibi akacağı düşüncesi olanlar kısa sürede bunun böyle olmadığını anlıyor ve E-Ticaret işine girdiğine pişman oluyor. Yapmanız gereken iyi araştırma yapmak, neyi nasıl yapacağınızı bilmektir.
 

 KARGO ve ÖDEME SİSTEMİ


Şirket olduğunuz için bir kargo şirketine gidip anlaşma yapabilirsiniz. Bu anlaşma genel olarak kotalıdır. Yani kargo şirketine gidip ayda göndereceğiniz tahmini kargo miktarını söylersiniz, onlarda ona göre bir fiyat listesi çıkarır. Anlaşma süresince belirtilen kotayı dolduramazsanız kargo şirketi gelir "birader sen bize ayda 100 tane gönderi yapıcaz dedin, 60 tane gönderi yaptın. Bundan sonra gönderi başına 5 kuruş değil 7 kuruş ödemen gerek" der. O yüzden 2-3 kargo şirketiyle değil 1 tane kaliteli kargo şirketiyle anlaşmanızda fayda var.
 
Ödeme sistemi olarak 10 tane bankayla ayrı ayrı anlaşmanıza gerek yok. Bir tane bankaya gidebilir, o bankayla anlaşarak bütün kredi kartlarından ödeme alabilirsiniz. O bankanın E-Ticaret siteleri için özel dosyalarını sitenize entegre etmeniz yeterli olacaktır. Tabi kredi kartı ile ödemelerden komisyon aldığını da unutmamak gerek. Bu nedenle Havale seçeneği de sunmanız da ve alışveriş yapanları, kredi kartına komisyon vermemeniz için havaleye teşvik etmenizde fayda var. Bunun içinde birden fazla banka hesabınızın olması gereklidir.
 

 ÜRÜN TEDARİK


E-Ticaret işine girmeyi düşünüyorsanız ne tür ürün satacağınıza çoktan karar vermiş olmanız gerek. Önce şirket kurup, e-ticaret sitesi sahibi olup ve diğer işlemleri yaptıktan sonra "ne ürün satayım?" diye düşünürseniz ticaret sizin kaleminiz değil demektir. Bu nedenle hangi ürün yada ürünleri satacağınıza, bu ürünleri nereden ve nasıl tedarik edeceğiniz konularını çoktan belirlemiş olmanız gerekmektedir.

Geçtiğimiz günlerde halka arz edilen ve Facebook'tan bile daha değerli konuma gelen AliBaba E-Ticaret sitesi, ürün tedarik etmek isteyenlerin en çok tercih ettiği site konumunda. Burada üreticilerden toplu olarak yurt dışından ürün getirebiliyorsunuz. Tabi buradaki durum Kemeraltı, Kapalı Çarşı durumuyla aynı. Toy olduğunuzu belli ederseniz kucağa alırlar, sağlam öperler. O yüzden ne yapmanız gerektiğini iyi araştırmalı, işin inceliklerini öğrenmelisiniz. Adamlarla iletişim kurabilmek için İngilizce bilmekte farz konumda. Bunun yanı sıra yerli üreticilerden de ürün tedarik etme imkanına sahipsiniz.
 

 STOK


Ürün tedarik ile bağlantılı olan çok önemli bir konuda stok durumudur. Sattığınız ürünleri ya bir deponuz olur, oraya yığar, depoya ayrı para verir ve sürekli stok takibi yaparsınız yada sipariş geldikçe üretici firmadan tedarik eder, müşteriye gönderirsiniz. Üreticiden tedarik etmeniz ürünün size gelmesi, müşteriye göndermeniz derken zaman alır ve sabırsız olan e-ticaret müşterisini kaybetmenize neden olur. Hele birde sipariş verilen ürün üretici ya da ithalatçı firmada yoksa o zaman ciddi bir sıkıntı doğar.
 

 SONUÇ


İnternetten satış yaparak yani E-Ticaret sitesi sahibi olarak para kazanma yöntemlerine kısaca değinmeye çalıştık.Aslında E-Ticaret ile satış yapma konusunda bilinmesi gereken çok fazla şey vardır. Hatta o kadar fazladır ki, bırakın yeni bir yazı dizisi oluşturmayı, kitap çıkarılır. Burada önemli olan konularından bazılarına değinmeye çalıştık. Görüldüğü üzere çokta kolay bir iş değildir, neticede bunun adı ticaret, başına "e-" gelince kolaylaşacak hali yok.

Kodcu Herif olarak Web Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri adlı küçük yazı dizimizin ikinci bölümünün sonuna geldik gençler. Yazı dizimizin bir sonraki bölümünde görüşmek üzere esen kalın ...
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0