İnternet Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri #3

2
0
0
0
0
Kodcu Herif olarak Web Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri yazı dizisinin üçüncü bölümüyle devam ediyoruz. Birinci bölümde reklam alarak, ikinci bölümde ise E-Ticaret ile internet üzerinden para kazanmayı inceledik. Bu bölümde ise diğer yöntemlere göz fırlatıyoruz.
Kodcu Herif olarak Web Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri yazı dizisinin üçüncü bölümüyle devam ediyoruz. Birinci bölümde reklam alarak, ikinci bölümde ise E-Ticaret ile internet üzerinden para kazanmayı inceledik. Bu bölümde ise diğer yöntemlere göz fırlatıyoruz.
 

 AYRICALIKLI ÜYELİK SATMA

Sahibi olduğunuz internet sitesinden yararlanan kişilere ekstra özellikler sunabilir ve bu özellikleri para ile satabilirsiniz. Bazı örnekler verelim ve bu örneklerden yola çıkarak nasıl gelir modelleri oluşturabileceğimiz hakkında fikir sahibi olalım:

Arkadaşlık Siteleri: "Arkadaşlık Siteleri Dolandırıcılığı" başlıklı yazımızda, bir arkadaşlık sitesinden nasıl para kazanılacağından bahsettik. Tabi orada dolandırıcılık yöntemini işlemiştik. Kısacası bir arkadaşlık sitesi kurup, orada bir üyenin başka bir üyeye mesaj yazabilme özelliğine sahip olabilmesi için paralı Gold, Vip tarzında üyelik modelleri satabilirsiniz.

Bunun için arkadaşlık sitesinin çok fazla ziyaretçiye sahip olması, üyelerin diğer üyeleri yazılı veya resimli olarak, taciz ya da rencide etmesinin önüne geçecek ciddi bir kontrol mekanizmasının olması şart. Tüm bunların yanında ciddi rakiplerin olduğunuda unutmamak gerek.

İlan Sitesi: Yine çok ciddi rakiplerin olduğu bir internet sitesi türü. Kişilerin sitenize girip, üye olduktan sonra ilan verebilmeleri için üyelik satabilirsiniz. Elbette ziyaretçi sayınızın çok fazla olması çok önemli.

Forum Sitesi: Bir çok forum sitesinin gelir modeli reklam almalarının yanı sıra paralı üyelerine ayrıcalıklar sunmasıdır. Örneğin paralı üyeler, ücretsiz üyelerin göremediği bölümleri ve konuları görebilir, bunun yanı sıra ücretsiz üyelerin sahip olamadığı mesaj kutusu kotası, imza sınırı, renk vs. özelliklerine sahip olurlar. 

Tabi günümüzde facebook, twitter gibi siteler varken, bir forum sitesi açıp o siteye paylaşım yapacak kişiler bulmak ve o siteyi büyütmek hiç kolay değil.

Dosya Barındırma Siteleri: İnternette bir sürü dosya barındırma sitesi mevcut. Bunların büyük bir çoğunluğu bir dönem Amerika ve dünyada çok yankı uyandıran SOPA yasası nedeniyle ya kapandı ya da katı kurallar getirildi. Çünkü ciddi oranda telif hakkıyla alakalı sorunlar barındırmaktadır.

Türkiye'de ise bu işler çok daha zor. Yaklaşık 7-8 yıl önce yerli bir dosya barındırma sitesi çıkmıştı. Tam büyüyor, dünya standartlarına ulaşıyor derken kapatıldı. "Risk benim göbek deliği adım" diyorsanız bir dosya barındırma sitesi kurup (tabi çok sağlam bir sunucu gideriniz olacak) dosya indirmek isteyen kişilerin beklemeden ve hızlı bir şekilde indirmelerine imkan tanıyan paralı üyelik modeli satabilirsiniz.

Ayrıcalıklı üyelik satma yöntemleri çeşitlendirilebilinir. Kısacası bunun en temel kuralı çok fazla ziyaretçiye sahip olmak ve sunduğunuz içeriğin ya da ayrıcalığın kolay kolay temin edilememesi gerekmektedir.
 

 DİĞER

İlk yazımızda reklam almaya benzer bir yoldan ileri ki yazılarda bahsedicez demiştik. O da tanıtım yazısı alma.

Tanıtım Yazısı Alma: Sitenize reklam alır gibi tanıtım yazısı alabilirsiniz. Bunun en bariz örneği haber sitelerinde görülmektedir. Haber siteleri, sanki haber yayınlıyormuş gibi kendilerine para karşılığı reklam verenler hakkında tanıtım yazıları yayınlarlar. 

Sizde bu şekilde ücret karşılığında sitenizde bir tanıtım yazısı yayınlayabilirsiniz. Bunun için elbette yazı dizisinin ilk bölümünde bahsettiğimiz reklam alma unsurlarına sahip olmanız gereklidir.

Script/Tema Satışı: Kurduğunuz siteden komisyon karşılığı başka birisinin script veya temasını satabilir ya da kendi ürettiğiniz script/temayı satabilirsiniz. Elbette çeşitli güvenlik önlemlerini, yazdığınız scriptin/temanın bir kişi tarafından alınıp, onlarca kişi tarafından kullanılmaması için çeşitli önlemler almanız gerek.

Beğeni ve Takipçi Satma: Bu yöntemden aslında çok fazla bahsetmek istemiyorum ama son zamanlarda bu yöntem çok sık kullanılıyor. Sisteme isteyerek ya da istemeden sosyal hesaplarıyla üye olan kişiler bir havuzda toplanıyor. Daha sonra Twitter'da takipçi, Facebook'ta sayfa beğenisini arttırmak isteyen kişiler site sahiplerine para karşılığında, belli bir beğeni yada takipçi satın alıyor. 

Twitter'da hesabı takip ettirilen ve Facebook'ta sayfayı beğendirilen kişiler, istekleri dışında takip edip, beğendikleri için çokta ahlaki bir durum söz konusu değildir. Ne bu yolla para kazanmaya çalışın nede bu yolla para kazanmaya çalışanların amacına hizmet edin.
 

 SONUÇ

Daha sayılabilecek yöntemler olsa da en bilindik yöntemler bu yöntemlerdir. Tabi yazı dizisinde sadece site sahibi olup, sahip olunan site vesilesiyle para kazanma yöntemlerinden bahsedildiğinden tek para kazanma yöntemi olarak bunlar düşünülmemesi gerekir. 

Kodcu Herif olarak WebTekno 'daki bir yazı dizisinin daha sonuna geldik. Umarım bu küçük yazı diziside faydalı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşene kadar kendinize iyi bakın ...
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0