• Anasayfa
  • Sektörel
  • İnterpol Polis Memurlarını “Darknet”te Mücadele Edecek Şekilde Eğitiyor

İnterpol Polis Memurlarını “Darknet”te Mücadele Edecek Şekilde Eğitiyor

0
0
0
0
0
İnterpol Polis Memurlarını “Darknet”te Mücadele Edecek Şekilde Eğitiyor
Geçtiğimiz aylarda Silk Road isimli Darknet’te örgütlenmiş olan uyuşturucu şebekesinin kurucusu olan Ross Ulbricht’in tutuklanması ve yargılanması ile ömür boyu hapis cezasına çarptırılması, 21. Yüzyıl polisinin daha farklı disiplinlere sahip olması gerektiğini gösterdi.
İnterpol, polislerin on-line suç takibi yapabilecekleri ve Darknet’te de suçla mücadele edebilmelerini sağlayacak bir program geliştirdi ve bu program sayesinde özellikle uyuşturucu madde ticareti yapan örgütlerin önüne geçmeyi hedefliyor.

Polislerin bu sanal kaçakçılık ortamını daha iyi anlayabilmeleri için alıcı, satıcı ya da yönetici olarak kendilerini tanıttıkları ve bu sayede suç takibi yapabildikleri sistemde ayrıca daha açık ve teknik olarak da yeterli olabilmeleri için Tor ve BitCoin üzerine debilgilerndiriliyorlar.

Kolluk kuvvetlerinin suç örgütlerinin kitabına uygun hareket ederek onları tedirgin etmeden yaklaşmaları elbette büyük önem taşıyor; ancak diğer taraftan sanal uyuşturucu kartellerinin sanılan kadar büyük olmadığı, örneğin Silk Road’un sanılanın aksine milyarlarca Dolar değil, yıllık 200 milyon Dolar gibi bir satışı olduğu bu durumda da sanal ağda değil, reelde mevcut olan kartellerin daha öncelikli olduğu da savunuluyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0