İşçilerin İntihar Ettiği iPhone Fabrikasına Robot İşçiler Geldi!

1
0
0
0
0
Başta Apple olmak üzere birçok büyük teknoloji markası için üretim yapan Foxconn şirketi 60 bin işçiyi çıkararak yerine robot işçiler çalıştırmaya başladı.  İşçi intiharlarının yaşandığı dev tesisler ağır çalışma şartları nedeniyle eleştiriliyor.
 
Başta Apple olmak üzere birçok teknoloji markasının tedarikçisi durumundaki Foxconn’da üretim hattında robotlar kullanılmaya başlandı. Temelleri bir süre önce atılan projede robotları iş günüce katılması 60 bin çalışanın işine mal oldu. 

 İşten Çıkarılanların Sayısı Çok Yüksek!

Robotların üretime destek sağlaması birçok fabrikada kullanılan bir yöntem ancak söz konusu olan Foxconn gibi büyük bir üretim tesisi olunca, etkisi de büyük oldu. Dile kolay, 60 bin kişi birçok fabrikanın toplam işçi sayısından bile fazlayken Foxconn’da sadece işten ayrılanların küçük bir bölümünü oluşturuyor. 

 Çalışan Oranı Ne Kadar Azaldı?

Robotlar üretime katılmadan önce aynı bölümde 110 bin kişinin çalıştığı bildiriliyor. Yani, üretim hattında yüzde 50’den fazla bir azalma söz konusu olmuş durumda. Foxconn yetkililerinin verdiği bilgilere göre, robot çalışanlar verimlilik ve hız artışı sağlayacak. Şirketin fabrikalarındaki ağır çalışma şartları daha önce çalışan intiharlarına neden olmuş ve koşulların iyileştirilmesi yönünde adımlar atılmıştı.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0