• Anasayfa
  • Sektörel
  • iPhone'lar, 2015 Yılının İlk Çeyreğinde Apple’a İnanılmaz Oranda Kar Bıraktı

iPhone'lar, 2015 Yılının İlk Çeyreğinde Apple’a İnanılmaz Oranda Kar Bıraktı

0
0
0
0
0
iPhone’un bu yılın ilk çeyreğinde Apple’a kazandırdığı kar oranı, diğer şirketlerin moralini 0’ın altına düşürecek düzeyde.
iPhone satışları, adet olarak baz alındığında Samsung’un oldukça gerisinde. Fakat iş telefondan kazanılan kar oranına geldiğinde bambaşka bir boyuta ulaşıyor. 

Öncelikle şunu belirtelim; iPhone’lar, dünya genelinde satılan telefonların yalnızca %20’lik bölümünü kaplıyor. Fakat bildiğiniz üzere iPhone’ların fiyatları malum. Yüksek etiket fiyatlarına sahip olan iPhone’lar, dolayısıyla da üretici şirketine yüksek oranlarda kar kalmasını sağlıyor. 

Android cihazlar ise her ne kadar iPhone’lara göre düşük fiyatta ve yüksek satış adetlerine ulaşıyor olsa da kar oranında inanılmaz seviyede düşük kalıyor. Öyle ki Samsung, Huawei, Xiaomi gibi büyük şirketler dışında doğru dürüst kar elde eden şirket bile yok. İlk çeyrekte satılan iPhone’ların kazandırdığı kar, tüm akıllı telefonların kazandırdığı kar oranının %92’sini oluşturuyor! (şimdi dünyanın en zengin şirketi Apple olmasın da kim olsun) Bu oran, geçtiğimiz yıla göre %65’lik bir artış göstermiş.Akıllı telefon piyasasında %20’lik satış oranına sahip olmasına rağmen elde edilen kar oranının %92’sine sahip olan Apple’ın, iPhone’ların fiyatlarını arttırdıkça kar oranını çok daha yüksek seviyelere çıkaracağını rahatlıkla söyleyebilirim.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0