• Anasayfa
  • Sektörel
  • İş Alımlarında Facebook Profillerinin Etkisinin Olduğunu Biliyor muydunuz?

İş Alımlarında Facebook Profillerinin Etkisinin Olduğunu Biliyor muydunuz?

0
0
0
0
0
İş başvurusu yaptığınız sırada özgeçmişiniz kadar Facebook profilinizin de işverenlerde bir etki yarattığı ortaya çıktı.
Önceden iş başvurusu yapılırken işverenler CV’ye (özgeçmiş) bakıp ‘şu gelsin, şunu eledik, bu olabilir’ gibi fikirler yürütürdü. Artık işe alım sırasında özgeçmiş kadar Facebook profilleri de büyük bir önem kazanmış durumda.

Belçika’daki Gent Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, Facebook’un iş başvurularında büyük önem taşıdığı ortaya çıkarıldı. Prof. Stijn Baert ve ekibinin yaptığı araştırmada, 7 ay boyunca 2112 kurgusal CV’lerle iş başvurusu yapıldı. İlk denemede özgeçmişin yer aldığı dosyaya fotoğraf konulmadı fakat her kişi için birer Facebook profili açıldı. 

Daha düzenli bir profile ve iyi bir fotoğrafa sahip olan adaylar, diğer adaylara göre daha çok ilgi çekti. Bu adayların iş görüşmelerine çağrılma oranı, daha düzensiz ve dağınık profile sahip olan adaylara oranla %40 daha fazla oldu.İkinci araştırmada ise Facebook profil fotoğrafının eklendiği CV’ler ile başvurular yapıldı. Bunda da sonuç değişmedi ve profil fotoğrafı daha özenli olan kişiler çok daha fazla ilgi gördü.

İşverenlere göre kullanıcıların Facebook fotoğrafları, kendilerine çok daha dürüst bir ipucu veriyor. Çünkü adaylar işverenler tarafından kontrol edildiğinden habersiz olarak, en doğal hallerini yansıttığı fotoğraflarını Facebook profillerine yüklüyorlar. Bu da işverenlerin, adayın kişiliği ve yaşama bakış konusunda bazı fikirler edinmesini sağlıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0