İstanbul'da ''Akıllı Ev'' Dönemi Başlıyor

0
0
0
0
0
Teknolojinin lugatımıza farklı bir anlam ile yeniden kattığı ''akıllı'' sıfatını alan şeylere evler de eklenmeye başladı. Ülkemizde ise ''akıllı ev'' konusunda örnek bir proje hayata geçirildi.
Özellikle ülkemizde kentlerin en büyük sorunlarından biri olan çarpık ve bilinçsiz kentleşme devri, bir süredir yapılan ''kentsel dönüşüm'' projeleri ile giderilmeye çalışılmakta.

Bu kapsamda yapılan yeni evler, olabildiğince çağımıza uygun ve modern şekilde tasarlanıyor. Ancak çağımızın en önemli şeylerinden biri de teknoloji. Hal böyle olunca bu evlerin de teknolojiden payına düşen kısmı alması gerekiyor. Çünkü içinde bulunduğumuz dönemde hemen hemen her şey ''akıllı''.Akıllı evler zaten uzun süredir bulunmakta. Yani hepimiz az çok bu evlerin neler yapabildiği konusunda fikre sahibiz ve bu evlerin sayısı, her geçen gün artıyor. Bu artışa önemli bi destek de Başakşehir Belediyesi tarafından gelecek. Belediyenin başlattığı yeni proje sayesinde, inşa edilen yeni hanelerin altyapısında ''akıllı ev'' özelliği zorunlu hale getirilmiş durumda.

''Akıllı kent'' hedefine ulaşmada bir başka hedef haline gelen ''Akıllı Ev Projesi'' kapsamında alınan karar doğrultusunda, gerekli alt yapıya sahip olmayan binalara ruhsat verilmeyecek. Başakşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Bekir Selçuk Temel'in başlattıkları bu örnek proje hakkında görüşleri şu şekilde; 

"Projeye göre, evin altyapısı tamamiyle akıllı hale getiriliyor. Sonra da hanelerin içi bu modele göre dizayn ediliyor. Yani elinizde bilgisayar, telefon ya da tabletle evinizin içindeki birçok şeyi uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Sözgelimi evinize gelmeden önce sıcak suyun, kombinin, elektriklerin, perdelerin açılıp kapanması, şayet evde bir su basma ihtimali varsa, bunun kapatılması gibi birçok şeyi dışarıdan yapabiliyorsunuz.Başakşehir'de uygulanmaya başlayan ''Akıllı Ev Projesi''nin zamanla İstanbul dahilindeki diğer ilçelere de yayılması bekleniyor. Umarız çarpık ve bilinçsiz kentleşme konusunda zirveye oynayan İstanbul, bu ve benzeri projeler ile daha düzenli ve modern yaşam için uygun hale kısa sürede gelebilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0