• Anasayfa
  • Sektörel
  • İstediğiniz Herşeyin Moleküler Yapısını Gösteren Cihaz: SCiO!

İstediğiniz Herşeyin Moleküler Yapısını Gösteren Cihaz: SCiO!

1
0
0
0
0
Araştırmacılar tarafından üretilen bir cihaz, sahip olduğu sistem sayesinde neredeyse istediğiniz herşeyin yapısını ya da içeriğini size saniyeler içerisinde gösterebiliyor.
Consumer Physics araştırmacıları tarafından üretilen "SCiO" adındaki bir cihaz, şu ana kadar üretilmiş en özel cihazlardan birisi. SCiO'yu bu  kadar özel kılan şey, bu cihazın neredeyse istediğin herşeyin moleküler yapısını size gösterebilmesi veya gıdaların içerisinde bulunan maddeleri sizin için tespit edebilmesi. SCiO'nun çalışma yapısı, cihazın uç kısmından çıkan ışık üzerine kurulu. Bu ışık, cihazın yapısını görüntülemek amacıyla tutulduğu maddenin moleküler seviyelerinden bilgi topluyor. Işığın bilgi vermesinin ardından cihaz, anında bu bilgileri 3G bağlantısı aracılığıyla ana veri merkeziyle paylaşıyor. Karmaşık bir algoritma sayesinde ışığın ölçüm değerlerini paylaşan cihaz, sadece 5 saniye içerisinde veri merkezinden geri dönüş alıyor. Böylece cihazın moleküler yapısını anlayabiliyorsunuz.
 

Sadece cihazların moleküler yapısını değil, aynı zamanda yiyeceklerimizde bulunan besin değerlerini de ölçmek amacıyla kullanılabilen SCiO, diyette olanlar veya alerjisi olanlar için de çok kullanışlı bir cihaz. Örneğin elma yiyeceksiniz ve elmada ne kadar besin bulunduğunu öğrenmek istiyorsunuz, SCiO'yu kullanıyorsunuz ve o size sorunun cevabını veriyor. Bira sipariş ettiniz ancak size verilen biranın alkol değerinden şüphelisiniz, anında SCiO'yu devreye sokabilirsiniz.SCiO'nun ışığı, cihazın kullanıldığı maddeler üzerinde çok olay bir prensibi baz alarak ölçüm yapıyor. Her türlü maddenin kendine has molekül özellikleri var. Bu molekül özelliklerini kendilerine has olan titreşimler sayesinde ölçebilen SCiO, algoritma kullanarak bu verilerin matematiksel olarak anlatılabilmesini sağlıyor.

SCiO kendine has geliştirilebilen bir veri merkezine sahip, yani her kullanan kullanıcıyla birlikte cihazın veri merkezi genişliyor. Sadece 250$'a satılan SCiO, alıcılara bir geliştirici seti ile teslim ediliyor. Böylece alıcılar da istedikleri zaman kendi sensörlerini kurabiliyorlar.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0