İthal Telefon Vergisi Nedir?

0
0
0
0
0
İthal Telefon Vergisi Nedir?
Son günlerde sık sık gündemde olan ithal telefona vergi geleceği konusunu bu yazımızda detaylıca anlattık. Gelin, hep beraber ne olduğunu öğrenelim.
Merhabalar, son günlerde gündemden düşmeyen, daha önceden de haberini yaptığımız ithal telefona vergi olayının biraz detaylarına ineceğiz. Aslında daha önceki başlığımızda her şey netleşmemişken yazımızda Vestel'in ithal telefona ek vergi istediğini görmüştük. Peki neden böyle bir talep var? Bu işin arkasında hangi firmalar var? Zaten telefonlardan devlet yeterince vergi alıyor, peki neden bu azalacakken artıyor? Hep beraber göz atalım.

Arkadaşlar, özellikle son bir yıldır "Yerli üretime destek!", "Yerli yapımlara destek!" diye bağrıp duruyoruz, bağrıyoruz ancak sanırım doğru frekansı tutturamamışız ki, bir "Vur dedik, öldürdüler." tanımını kullansak sanırım yanlış bir tabir olmaz. Neden mi bahsediyorum? Bir sabaha uyandık ki karşımızda "İthal Telefonlara %15 Zam" diye bir yazı tüm haber sitelerini sarmış durumda. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, yerli üretime destek vermek için ithal telefonlara ek vergi uygulanacağını açıkladı. Bu vergiyi talep edenlerin başınıysa Telpa ve Vestel çekiyor. Vestel, her ne kadar yerli üretim yapan tek markamız olsa da, aldığı işlemciler, bataryalar, grafik ekran kartlarının tamamı zaten ithal olacak. Ancak yine de Vestel ürünlerin %60'ını Türkiye'de üretiyor. Vestel'i destekliyoruz ancak ithal telefonların daha pahalılaştırılması Vestel ürün almak için bir çıkışımız değil ki? Sen eş seviye telefon yapamıyorsan, diğerlerine ek vergi uygulanması haksız rekabet olmaz mı? Her neyse, yine de Vestel yerli üretim için çabalıyor, eleştirilebilir bir talep ama saygımız var, peki Telpa'ya ne oluyor? Telpa dediğim zaman tanımayabilirsiniz, size General Mobile desem tanır mısınız? General Mobile, telefonları Çin, Kore gibi ülkelerden alıp üstüne sadece logo yapıştırıyorken utanmadan bir de yerli üretim için ithal telefonlara vergi getirilsin diyebiliyor ki? Şuan sizin kullandığınız Discovery telefon serisi onlara kutu içinde hazır bir şekilde geliyor ve üzerine logo yapıştırıyorlar. Yerelleştirerek satış için önemli olabilir ancak, yerli üretimle yakından uzaktan alakası olmayan bir firma için bu talep çok yanlış. Resmen bu talebiyle kendini yerel üretim yapan bir firma olarak tanıtıyor, hatta o kadar Türk üretimi zannettiriyor ki kendini, bu yazıyı okuyanlar belki de tek Türk üretimi yapan firmanın Vestel olduğunu yeni öğreniyordur. Ayrıca sayın Ekonomi Bakanımız konuya o kadar Fransız ki, “Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor, tablet üretebiliyor, laptop üretebiliyor." diye bir söz söylemiş, sanırım kendisi de bu diğer şirketlerin Türkiye'de üretim yaptığını sanıyor. (Fransız diyince yine mi ithalata kaçtı? Vallahi bizde de suç var, alışmışız.)

Kaliteli bir telefon üretemiyorken, bu zorlamalar doğru mu?

Sizlerin de dikkatini çekmiştir ki ülkemizde üretilen tüm telefonlar genel olarak düşük fiyatlı ürünler. Bu düşük fiyatlı telefonlar, profesyonel kullanıcıların taleplerini karşılayacak cinsten değiller. Snapdragon 801 işlemcisini kullanan yerli üretim bir telefon, bugüne kadar hiç görmedim. Üstelik aynı özellikte orta seviye telefonu olan yerli A markasının telefonuyla, yabancı B markasının telefonunu karşılaştırınca yerli telefon daha ucuz oluyor. Bir de B markasının fiyatını arttırmak neden bir çare olsun? Pahalı olunca Türk halkı yine bu telefonlardan vazgeçmeyecek, almaya devam edeceklerdir diye düşünüyorum.

Eşit cihazlar üretilse, belki de doğru bir karar diyebilirdik.

Ülkemizde henüz üst seviye bir akıllı telefon üretilmiş değil, Türk üretimi yada Türkler tarafından pazarlanan telefonların çoğunluğu orta cihaz segmentinde yer alıyor ancak Türk halkı üst düzey akıllı telefon almayı sever cinsten. Henüz ülkemizde Samsung'un Note 4'ü yada Apple'ın iPhone 6 Plus'ı ile rakip cihazlar yapılmıyor ve üst segment cihazlar yatırım desteği almıyor. Bu yüzden kullanıcı bu vergi gelirse %10 fazla verip yine o telefonu almaya mahkum bırakılacak.

Bu verginin geleceğe ne gibi katkıları olması planlanıyor?

Bu kararla beraber Türk markaları Telpa ve Casper yerel üretime girmeyi planlıyor. Vestel ise yerel üretimle Türkiye'nin bir numarası olup dünyaya açılmak istiyor. Ayrıca son günlerde FLY gibi markaların da Türkiye pazarına girmesi yerli firmalarımızın işini zorlaştırıyor. Onların da rakipleri giriş-orta segment üretim yaptıkları için ve bu segmentlerde fiyat kriteri önde olduğu için diğerlerine karşın kendilerinin tercih edileceğini düşünüyor. Türk firmalarını destekliyoruz ancak bu kanun ne kadar doğrudur bilemiyoruz.

Vergi daha uygulanmadan, ters tepki geldi.

Kararı tamamen okumayıp Vestel'i suçlu gören tüketiciler tarafından Twitter'da Vestel'e karşı boykot çağrısı yapıldı. Vestel'in vergi getirme yetkisi var gibi yaşanan ayaklanmalar, çok uzun sürmeden sona erdi.

Ne demek mi istedik?

Arkadaşlar, bu yazıda kısaca size anlatmak istediğim şey şunlar:
 
- Hiçbir cihaz tamamen Türk üretimi önümüzdeki en azından birkaç yıl olamayacaktır. Ne kadar her şeyi Türkiye'de yapılsa bile işlemci olarak Qualcomm, Mediatek gibi markalar tercih edilecek ve bunlar telefonlara yerleştirilecektir.

- Henüz Türkiye'den bir üst segment telefon çıkmışlığı yok. Diğer ithal telefonlara vergi gerekirse zaten gereksiz vergi ücreti içeren telefonların fiyatları daha fazla uçacak, örneğin Türk üretimi olarak rakibi olmayan Note 4, %10 daha fazla pahalılaşacak ancak yine de almak için tek seçenek olacak.

- Zaten diğer ülkelere göre çok fazla vergi konuyor ve fiyatlarda uçuş sağlıyor. Bu yurtdışından cihaz almaya insanları teşvik ederken daha fazla vergi daha kişiyi Amazon, eBay gibi sitelere sürükleyecek ve ithalatı tam tersine daha çok arttıracaktır.

Yazıyı okuduğunuz için teşekkürler, bu konuyla ilgili sizlerin de görüşlerini bu yazının altına yorum olarak bekliyorum. Lütfen fikrinizi belirtmeyi unutmayın :)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0