• Anasayfa
  • Sektörel
  • Dünyanın En Büyük Güneş Enerji Santrali Çalışmaya Başladı!

Dünyanın En Büyük Güneş Enerji Santrali Çalışmaya Başladı!

0
0
0
0
0
Günümüzün en önemli doğal enerji kaynaklarından güneş enerji sisteminin en büyüğü Amerika'da kurulmuştu ve artık çalışmaya başladı.
Günümüzde enerji üretimi için birçok farklı yöntem bulunmakta. Ancak bunların neredeyse %90'ından fazlası doğaya zarar veriyor. Gerek havaya gerekse su birikintileri (tabii deniz vs de dahil) verdikleri zarar ile birçok tepki almaktalar. Bu sebeple de doğaya saygılı veya yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı gerekli. Bunun en güzel örneği de güneş enerjisi.

Kurulan paneller ile güneşten gelen enerjiyi bizlere elektrik enerjisine dönüştüren sistem konusunda dünyanın en büyüğünün kurulması amacıyla Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde yapımı başlamıştı. Şimdi ise bitip enerji üretmeye başlayan bu merkez haliyle Dünyanın en büyük güneş enerji santrali oldu.BrightSource Energy, Google ve NRG Energy gibi dev şirketlerin ortaklığıyla 14.2 kilometre karelik alana kurulan bu stantral haliyle dev bir büyüklüğe sahip. Bu alanın içinde 140 metre yüksekliklerine sahip olan 3 adet kule bulunuyor ve kulelerin çevresinde 340 binden fazla ayna bilgisayar kontrolü ile alana düşen güneş ışınlarını kule üzerine yansıtıyorlar. Bu sayede günün her saati güneş ışınları doğru bir açıyla yakalanabiliyor.
 

Toplamda kullanılabililir olarak 377 Megawatt enerji üretebilen bu santral tamı tamına 140 bin eve enerji üretebilir bir yapıda. Haliyle büyük miktarlarda karbondioksit veya atık salınımının da önüne geçilmiş oluyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0