Kameraları Tarihe Gömecek Güvenlik Sistemi: Xandem

0
0
0
0
0
Ev ya da iş yeri güvenliğinde kameralar tarih olabilir. Xandem, evinizin güvenliğini cep telefonunuza getiriyor.
Teknolojik cihazların yapabildikleri arttıkça bizim de beklentilerimiz benzer oranda artıyor. Bu beklentilerimizden biri de kuşkusuz güvenlik. Evimizde ya da işyerimizde güvenliği sağlamak amacı ile genelde ilk tercihimiz kameralar oluyor ancak, bu cihazlar kolaylıkla müdahale edilerek etkisiz hale getirilebiliyor.

İşte bu gibi durumlarda 'dımdızlak' ortada kalmamanız için Indiegogo'da mükemmel bir ürün gerekli fonu toplamaya çalışıyor. Xandem isimli sistem, kamera ya da benzeri bir sisteme gerek kalmadan evinizi çok iyi bir şekilde korumayı amaçlamakta.Xandem'in çalışma mantığı şu şekilde; görüntü olarak sıradan bir adaptörü andıran Xandem sensörleri evinizin belirli yerlerindeki prizlere takıyorsunuz. Ana bir cihaza bağlanan sensörler, radyo dalgalarını kullanarak evinizi taramaya başlıyor ve bir kroki oluşturuyor. Bu tarama işleminde sensörler, mobilyaları ve diğer eşyaları ayırt edebiliyor. Yani oluşturulan krokide herhangi bir yanlışlık söz konusu olmuyor.

Tüm evi radyo dalgaları kullanarak tarayan sensörler, sonrasında ise evin içindeki hareketleri algılayabiliyor. Zaten işin güzel kısmı da burada. Evden çıkarken telefon uygulamasından aktif ettiğiniz sensörler, size evinizin krokisine canlı olarak ulaşarak evinizde hareket eden herşeyi gözlemleme olanağı sağlıyor.

Hatta eviniz akıllı ev özelliği taşıyor ise, Xandem bu özelliği kullanan şeylerle (lambalar, kapılar) bağlantı kurarak onları da kontrol etmenizi sağlıyor. Yani dışarıdayken uygulama üzerinden evinizde gezen birini görürseniz ve lambalarınız akıllı lamba ise, uygulamayı kullanarak evin lambalarını açıp kapayabilirsiniz. Sanırım bu da hırsıza kelime-i şehadet getirtmek için yeterli olacaktır.
 
Indiegogo üzerinden hedef bağış miktarının büyük bir bölümünü toplamayı başaran Xandem, 450 dolardan satışa sunulacak. Sensör sayısına göre ise fiyat artmakta.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0