Karakolların Güvenliğinde Drone'lar Kullanılabilir

0
0
0
0
0
Hemen hemen Günümüzde her sektörde bir şekilde yer edinmeyi başaran dronelar, bu sefer teröristleri avlamada yardımcı olacak.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte, sektöre hızlı bir giriş yapan ve günlük yaşantımız içine kendini kolaylıkla kabul ettiren droneların yükselişi devam ediyor. Özellikle dünya çapınca dev şirketler tarafından çeşitli amaçlarla kullanılan dronelar, ülkemizde de devlete hizmet amaçlı çalışabilir.

Son günlerde sıkça ismini duyduğumuz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK ile ortak yürüttükleri çalışma sonucu, özellikle ülkenin Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde bulunan karakolların, güvenlik amacıyla gözetlenmesinde droneların kullanılıp kullanılamayacağını araştırdıklarını söyledi.Teknik özellikleri geliştirilerek havada kalma süreleri arttırılacak ve termal kameralarla donatılacak dronelar, özellikle geceleri yapılan karakollara yönelik saldırıların tespitinde önemli rol oynayacak. Projeyi yakından takip eden isimlerden biri de TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin ve TÜBİTAK UZAY'ın Müdürü Lokman Kuzu.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Işık, bu droneların ilk etapta TÜBİTAK tarafından hassas tarım uygulamalarında kullanılmak için geliştirildiğini ve yine TÜBİTAK tarafından yürütülen uydu projesi kapsamında bu dronelarla uzaydan bağlantı kurulacağını söyledi. Uydu çalışmalarında merceklerin ve benzeri sistemleri yerli imkanlarla yapılıyor olmasına da değinen Işık, ''tüm bunların Türkiye'de yapılıyor olması, ülkemizi önemli bir aktör haline getiriyor. İnşallah 2019 yılı içinde proje tamamlanacak. Şu anda herhangi bir durma veya aksama söz konusu değil'' ifadelerini kullandı.TÜBİTAK'ın geleneksel tarım için uzay teknolojileri desteği kapsamında kullanacağı dronelar, benzer sistemi karakolların güvenliğinde denetleme birimleri olarak başarabilirse, proje hayata geçirilecek.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0