Karı Düşen Samsung, İşten Çıkartmaya Gidiyor

0
0
0
0
0
Karı Düşen Samsung, İşten Çıkartmaya Gidiyor
Akıllı telefon pazarındaki rekabet her geçen gün artıyor ve bu rekabetten Android’in lider konumdaki ismi Samsung da elbette etkileniyor. Hem de her zamankinden daha çok…
Geçtiğimiz aylarda karlılık oranının düştüğünü bildiren Güney Kore devi, %10 oranında personel azaltmaya gideceğini duyurdu.

Korea Economic Daily isimli Güney Kore gazetesinde yer alan bir habere göre Samsung, insan kaynakları, finans ve halka ilişkiler gibi departmanlardan personel çıkartacak.

Elektronik devinin yaptığı bu bildirimin daha ilginç yanı ise 2016 yılında iş gücü harcamalarını %50 oranında azaltmayı düşünüyor olması.

Hala %21.4 pazar payı ile akıllı telefon pazarının lideri konumunda olan telefon, tablet, televizyon ve her türlü elektronik araç üreticisi olan Samsung (Güney Kore’de tekstil mağazası da var, şok olmuştum) 7 çeyrektir kar oranının düştüğünü rapor ediyor ve en son Haziran ayında 4.9 milyar Dolar kar açıklayan firma, bir önceki yılın aynı döneminden %8 daha az kazandığını bildirdi.

Edison isimli bir araştırma firması, Samsung’un harcamalarının büyük kısmının tüketici taleplerini okuyamamamış olmasından kaynaklandığını söylerken S6 ve S6 Edge modellerini örnek vererek S6 Edge’in daha pahalı olduğunu; ancak daha önceki kıvrık ekranlı modellerin de zaten iyi satmamış olduğundan haddinden daha fazla bir beklenti ile pazara sokulduğunu ifade ediyor. Samsung, bu noktada beklentilerini rasyonel tutarak S6 Edge’in S6’nın yanında 1’e dört oranında satılacağını ve S6’nın çok daha fazla tüketileceğini ön görmğş; ancak tüketici talebi 1’e 1 oranında olunca S6’lar üretim fazlası olurken S6 Edge’ler yetmemeye başlamış.

Diğer taraftan Samsung, pazarın liderliği için üst düzey telefon kulvarında Apple ile yarışırken aşağıdan gelen Huawei ya da Xiaomi gibi Çin merkezli firmalar, bütçe dostu telefonlar alanında Z1 ya da A7 gibi Samsung modellerinin payını toplayıp kendilerini büyütmelerini sürdürüyor ki; bu da Güney Kore devinin payını düşürüyor.

Henüz Samsung’dan yöneltilen sorulara cevap gelmezken işten çıkarmaların da ne zaman başlayacağı bilinmiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0