• Anasayfa
  • Sektörel
  • Kontrolden Çıkan Rus Uzay Aracı, Dünyaya Doğru Düşüşe Başladı!

Kontrolden Çıkan Rus Uzay Aracı, Dünyaya Doğru Düşüşe Başladı!

1
0
0
0
0
Rusya’nın Kazakistan’dan fırlattığı Progress M-27M isimli insansız kargo gemisiyle bağlantı tamamen kesildi. Geminin parçalarının tam olarak nereye düşeceği ise henüz bilinmiyor.
Rusya’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı insansız kargo gemisiyle bağlantı kurulamıyor. 28 Nisan’da Kazakistan’dan fırlatılan ve Uluslararası Uzay İstasyonu'na malzeme taşıyan geminin nereye düşeceği belli değil. 

Yapılan açıklamalara göre, Progress M-27M adlı gemi kendi ekseni etrafında durmadan dönüyor ve tam olarak nereye düşeceği kestirilemiyor. Geminin Dünya'nın atmosferine girerken parçalanacağını belirten ROSKOSMOS (Rus Uzay Dairesi) yetkilileri, tüm çalışmalara rağmen gemiyle bağlantı kurulamadığını ancak son ana kadar çalışmalara devam edeceklerini açıkladı. Uluslarası Uzay İstasyonu'nda uzun süredir görev yapan Scott Kelly ve Mihail Kornienko, komuta merkezindeki görevlilerin, 2 ton yük taşıyan Progress'in tekrar kontrol altına alınmasından umudu kestiklerini belirterek, olayın nasıl minimum zararla atlatılabileceğini araştırdıklarını belirtti. Bu olaydan sonra akıllara doğal olarak tek bir soru geliyor. Progress M-27M’in yaşam alanlarına düşme ihtimali var mı ? Bu konuya açıklık getiren Cathleen Lewis (Washington'dan Rus uzay programı uzmanı) geminin parçalarının tam olarak nereye düşeceğini bilmediklerini ancak Dünya yüzeyinin üçte ikisinin sularla kaplı olduğunu, dolayısıyla yaşam alanlarına düşme ihtimalinin düşük seviyede olduğunu belirtti. Rus Interfax ajansı ise Progress'in 7-11 Mayıs tarihleri arasında yeniden atmosfere gireceğini basına duyurdu. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0